Suriye Çerkesleri için İmza Kampanyası

Pazar, 23 Aralık 2012 15:22

Suriye Çerkeslerinin Abhazya'ya dönmesini kolaylaştırmak amacıyla vatandaşlık hakkının tanınması için bir imza kampanyası başlatıldı. "AYDGILARA AAMTA!" adıyla başlatılan çalışmada Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab ve  Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu'na verilmek üzere bir mektup hazırlandı.  İmza kampanyası sadece Abaza (Apsua-Aşuva-Aşharuva) ve Ubıhlara yönelik olarak ama Suriyeli Çerkesler için başlatıldı.

Aydgılara Aamta sitesinde yapılan açıklamada "Abhazya Cumhuriyeti'nin doğal vatandaşı olan Abaza ve Ubıhlar olarak, bizi vatandaşı kabul eden devletimizden Suriyeli Çerkes kardeşlerimiz için daha fazla aktif rol almasını bekliyoruz." denilirken geri dönüş sürecinde yaşanacak maddi ve manevi yükümlülüğün sadece çağrının muhatabı olan Abhazya Devlet Başkanı ve Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu'nun değil, tüm Kuzey Kafkasyalıların olduğu belirtilerek tüm halklarımız, yardım faaliyetlerine omuz vermeye davet edildi. Kampanyaya katılmak isteyenler Aydgılara Aamta sitesine buradan erişebilirsiniz.

Kampanya kapsamında hazırlanan mektup söyle:


Değerli Devlet Başkanımız Aleksandr Ankuab'a,

Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu'na,

Bizler, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu'nun 15.10.1997 tarihinde aldığı kararlarda belirtildiği üzere, Rus Çarlığı'nın 19. yy'da uyguladığı soykırım sonucu topraklarından sürgün edilen Abaza ve Ubıhların, Türkiye diasporasına mensup torunlarıyız.

Rahmetli devlet başkanımız Sergey Bagapş'ın Tükiye ziyaretinde bir kez daha ilan ettiği gibi Abhazya Cumhuriyeti'nin doğal vatandaşları olan bizler, siz değerli liderimiz Aleksandr Ankuab'a ve bugün milli kimliğimizin ve ulusal onurumuzun koruyucusu olan Abhazya Parlamentosu'na bu çağrıyı yapmak için, tarihimiz ve zor durumda olan kardeşlerimiz adına kendimizi sorumlu görüyoruz.

Bir süredir Suriye Arap Cumhuriyeti'nde yaşanan kanlı olaylar, Suriye diasporasının en kalabalık nüfusunu oluşturan Adige kardeşlerimizi kaçınılmaz bir biçimde etkiliyor. Boydan boya ateşin sardığı Suriye'de, sokaklarda patlayan silahlar, uçaklardan atılan bombalar kardeşlerimizi, evlerini, köylerini vuruyor. Taş üstünde taş kalmamış Adige köylerinin, katledilmiş gençlerimizin, kadınlarımızın, yaşlılarımızın, çocuklarımızın acı haberleri; yerle bir edilen ocakları gibi içimizi yakıyor.

Bu ateşin büyüyeceği ve topraklarından kopartılmış nesillerin torunlarının, iki ateş arasında kalarak daha fazla kayıp verecekleri ne yazık ki kimse için bir sır değil!

Her geçen gün artan şiddet sonucu gelecekleri gittikçe belirsizleşleşen Adige halkının etrafındaki çember daralmaktadır. Geç kaldık ama yarın için daha fazla geç kalmamak adına aşağıda imzası olan bizler,  bu kutsal sorumluluğu Abhazya Cumhuriyeti ile beraber omuzlayıp, bugün tüm Kuzey Kafkasya diasporasıyla kenetlenmiş bir halk olarak her alanda üzerimize düşeni yapmaya gönüllü olduğumuzu ilan ediyor ve tek bağımsız cumhuriyetimiz olan Abhazya Cumhuriyeti'nin bu trajik süreçte daha fazla rol almasını bekliyoruz.

Abhazya Cumhuriyeti'nin, tüm dünyadaki biz Abaza ve Ubıhlara sağladığı vatandaşlık haklarını; ata topraklarına dönüşte bir ara durak ya da kalıcı olarak yerleşme talebinde bulunacak olan, iç savaş mağduru Adige kardeşimize de sağlamasını talep ediyoruz. Trajik tarihimizin Arap çöllerine savurduğu tek bir ailenin bile Kafkasya'nın herhangi bir köşesine kavuşturulması, bizler için paha biçilmez bir değere sahiptir.

Bin yıllara dayanan kardeşlik bağımız gereği,

Adımızı yaşatan, özgürlüğümüze ve geleceğimize anlam katan töremiz, Kabze'miz gereği,

Bugün Gudauta'da yatan ve Abhazya'nın özgürlüğü için toprağa düşmüş Suriyeli Adige kardeşimiz Tsey Hasan Carkas ve o yolda canını esirgemeden mücadele edip kan dökmüş Suriyeli silah arkadaşlarının şahsında tüm şehit ve gazi Adige kardeşlerimize olan borcumuz gereği “BUGÜN AYDGILARA AAMTA, DAYANIŞMA GÜNÜDÜR” diyoruz!

Abhazya topraklarını ateşin ortasına düşmüş Adige kardeşlerimize açacağınıza, denizin öte yakasından yükselen sesimizi duyarak acımıza duyarsız kalmayacağınıza inanıyoruz!

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele