Uluslararası Kaynar Çerkes Festivali Coşku ile gerçekleştirildi.

Çarşamba, 26 Temmuz 2017 11:32
22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Kayseri Pınarbaşı Kaynar Köyü'nde yapılan Uluslararası Kaynar Çerkes Festivali yoğun bir katılım ve başarılı bir organizasyonla gerçekleştirildi. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Pınarbaşı Belediyesi, Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü, ilçe belediyeleri ve birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği festivale, Çevre Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Bakanı Sayın Anzor K’uraşınov, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Sayın Ayhan Oğan, Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekilleri Sayın Hülya Atçı Nergis, Sayın İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik, Pınarbaşı Kaymakamı Sayın Burak Dertlioğlu, Pınarbaşı Belediye Başkanı Sayın Dursun Ataş, İl Kültür Turizm Müdürü Sayın İsmet Taymuş, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Yüksel Kahraman, Kahramanmaraş Göksun Belediye Başkanı
Hüseyin Coşkun Aydın, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Sayın İzhan Baykal, festivale destek veren KAFFED’e bağlı derneklerimizden Kayseri Kafkas Derneği, Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen dernek yöneticileri ve davetliler katıldı.
 
Festivalde katılımcılara hitaben konuşmalar yapan Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Sayın İzhan Baykal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik, Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Sayın Hülya Atçı Nergis ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş, festivali düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ederek Çerkes kültürünün yaşatılması konusunda temennilerini ve desteklerini dile getirdiler.
Organizasyon komitesinin ve festivale destek veren derneklerin yoğun bir hazırlık süreci sonrası gerçekleştirdiği Uluslararası Kaynar Çerkes Festivali ’ne yurtdışından ve yurtiçinden katılan ünlü Çerkes sanatçılar izleyenlere unutulmaz anlar yaşattılar. Sunuculuğunu Selda Polat’ın yaptığı festivalde Kuşha Doğan, Nehush Kerim, Azamat Bishtov, Tambi Cimuk, Azida Mish ve Surhay Göç birbirinden güzel şarkıları ile sahne aldılar. Beğeni ile izlenen ve dinlenen Çerkesce şarkılara katılımcılar da eşlik ederek büyük bir koro oluşturdular. Kayseri Kafkas Derneği Halk Dansları Topluluğu Aşemez, Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Kuban çocuk ekibi ve Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Dansları Topluluğu Şıble dans gösterileri ile festivale coşku kattılar. Kayseri’deki Ortaokullarda seçmeli derslerde Adigece Anadil eğitimi gören çocukların söylediği şarkı ve ÇER-KAD Korosunun şarkıları katılımcılardan büyük beğeni ve alkış aldılar. Konserler ve Halk Danslarının yanı sıra Çerkes Ressamlar sergisi , moda tasarım defilesi ve Atlı Okçuluk Kulübünün gösterileri de katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. 
Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak Uzunyayla Çerkes kültürünün yaşatılması ve anlatılması adına oldukça önemli olan bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, toplumumuzun birlik ve beraberliği adına bu tarz etkinliklerin artmasını temenni ediyoruz.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele