Nalçik'te Okumak İsteyen Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

Perşembe, 15 Ağustos 2013 08:26

Hey yıl olduğu gibi bu yılda Federasyonumuz Kafkasya'da öğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz için yoğun çalışmalara devam etmektedir. Burslu öğrenci gönderebilmek için yoğun bir çalışma yürütülmüş, konunun önemine binaen Cumhurbaşkanlarına, Üniversite Dekanlarına, Moskova Eğitim Bakanlığına ve DÇB başkanına defalarca kez yazılar yazılmıştır.

Federasyon başkanımız anavatan ziyaretlerinde konuyu yetkililere bizzat sözlü olarak da iletmişve bu konuda ısrarcı olmuştur. Ayrıca geçen yıl Moskova'da konunun yetkilisi ile görüşmeye gidilmiş, bizzat kendisine de bu sorun ve talebimiz izah edilmiştir.

Tüm bunlara karşılık gelen son yazılarda Maykop'da Adıgey Devlet Üniversitesinin burslu öğrenci alamayacağı(geçen yıl da almamıştı) Nalçik'deki Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi'ne öğrenci alımı için ise görüşmelerin yoğun olarak sürdürüldüğü, Cumhurbaşkanı Kanoko ve DÇB başkanının ciddi bir şekilde konu ile ilgilendikleri belirtilmiştir. 20.08. 2013 tarihinde Nalçik'e gelecek olan Rusya Milli Eğitim Bakanına konuyu bir kez daha açacaklarını ve sonucu bize bildireceklerini yazılı olarak belirtmişlerdir.

Federasyonumuz Kabardey Balkar Devlet Üniversite'sinde okumak isteyen öğrencilerin isimlerini alarak başvurularını toplamaya başlamıştır, ancak sonuç kesin olarak bildirilmeden gidişin kesin olmayacağı öğrencilere anlatılmaktadır.

Kamuoyumuzun bilgisine sunulur.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

*****************************************************************

Dünya Çerkes Birliği Başkanı Sayın Sehuroko Hauti'nin 9 Ağustos tarihinde göndermiş olduğu konuyla ilgili yazı ekteki gibidir.

 

KAFFED Başkanı Şığalıgo Vacit’e

KAFFED’e Kabardey-Balkar Üniversitesine göndermiş olduğu öğrencilerin durumu hakkında önem verip, takipte bulunduğu için yürekten (oldukça) teşekkür ediyoruz.

Biz de bu konuyu bir kenara bırakmayarak Kabardey - Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanako ile birlikte çalışıyoruz.

Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi Rusya Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliği bölümüne soydaşlarımız için 210 kişi bütçeli olarak 2013-2014 eğitim yılında verecekleri katkıyı talep eden mektup yazdı.

Bu sayıya sizinde bu sene göndereceğiniz öğrenciler, önceki sene gelip de hazırlık okuyup bu sene 1. Sınıfa başlayacak olanlar ve yüksek lisans yapacak olanlarda dahil. Rodina derneği aracılığı ile gelecek öğrenciler bu sayıya net olarak dahil değil ama bu sayı içinde de değerlendirilebilir.

Bu ayın 20’sinde RF Milli Eğitim Bakanı LİVANOV D. V. Kabardey Balkar’a gelecek. Bu konuyu onlara sunmayı, görüşmeyi planlıyoruz. Bu gelişmelerden bizde olumlu haberler vermeyi ümit ediyoruz.

Sehuroko Hauti
DÇB Başkanı 

************************************

Kontenjan henüz açıklanmadığı için burslu öğrenci gönderimi kesin olmamakla birlikte Federasyonumuza isim yazdıran/yazdıracak olan öğrencilerimizin ön hazırlık aşamasında hazırlamaları gereken evraklar ekteki gibidir.

[Başvuru için öncelikle Federasyonumuzu arayınız... 0 312 222 85 89 - 223 40 62]

 

 

1- Lise diploması veya mezuniyet belgesi (Apostilli)

Öncelikli olarak orijinal lise diplomasının arkası diplomanın alındığı ilin Valilik ya da Kaymakamlığı’na apostil ettirilecektir. Diploma ve apostili yeminli tercüme bürosunda Rusçaya 2 nüsha olarak tercüme ettirildikten sonra notere tasdik ettirilecektir. Bir nüshası noter de kalacak olan diplomanın tasdikli kopyası denklik durumunun incelenmesi için üniversiteye gönderilmek üzere KAFFED’E gönderilecek, diplomanın aslı  ise öğrenci tarafından üniversiteye götürülecektir.

2- Dört yıllık lise notları (Transkript) (Apostilli)

Mezun olunan okuldan alınacak transkript (Lise 1,2,3,4 notları) önce Valilik ya da Kaymakamlıkta apostil ettirilecek. Daha sonra transkript ve apostili yeminli tercüme bürosunda Rusçaya 2 nüsha olarak tercüme ettirildikten sonra notere tasdik ettirilecektir. Bir nüshası noter de kalacak olan Transkript’in tasdikli kopyası denklik durumunun incelenmesi için üniversiteye gönderilmek üzere KAFFED’E gönderilecek, Transkript’in aslı öğrenci tarafından üniversiteye götürülecektir.

3- Pasaport (yeni verilen çipli kırmızı pasaport 5 veya 10 yıllık)

4- Pasaport Fotokopisi (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

5- Kimlik Fotokopisi (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

6- Sağlık Raporu (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

7- AIDS raporu (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

8- 10 adet vesikalık fotoğraf (3х4)

9- Davetiye,  haberleşme vb.oluşan masrafları için 150$

10- Anket Formu Fotoğraflı ve imzalı (ÖRNEK FORM)

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele