Sakarya Kafkas Kültür Derneği'nden "Alfabe" Tepkisi

Pazartesi, 20 Nisan 2015 12:45

Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, İmam Hatip Ortaokulları’nda öğretilen Çerkesce (Adıge) dilinin Kiril alfabesi yerine Latin harfleriyle öğretilmesine karşı çıktı.

Bakanlığın müfredatında Çerkesce’nin Kiril alfabesiyle öğretildiğini belirten Sarı, “Milli Eğitim Bakanlığı müfredat uygulamalarında her dersin tek müfredatı ve tek alfabesi vardır. Ancak bakanlık tarihinde bir ilk yaşanmış ve ortaokullardaki Çerkes (Adıge) dili seçmeli dersinin iki ayrı müfredatı ve iki ayrı alfabesi olmuştur. Bu durum Milli Eğitim Bakanlığının “eğitim programı tekniklerine” aykırıdır. Bu durum şimdiye dek özenle korunan “müfredatta birlik ilkesine” aykırıdır” dedi.

MÜFREDAT
Müfredatın kabul edilmesinin yürütmeye aykırı olduğuna dikkat çeken Sarı, “Bu müfredatın kabul edilmesi bilimselliğe aykırıdır. Dünya üzerinde konuşulan her bir dilin farklı harf ve sembollerle hazırlanmış resmi alfabeleri vardır. Bir milletin resmi dili, gerek yasal açıdan gerekse dilbilimsel açıdan kendi resmi alfabesi ile öğretilmelidir. Hali hazırda kullanılan müfredat resmi kiril alfabe ile hazırlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığını kararlarını geri çekmeye ve müfredatın uygulamasını iptal etmeye çağırıyoruz. Aksi taktirde, Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin en örgütlü kuruluşu olan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED); üyelerimiz arasında adeta infial uyandıran söz konusu müfredatın yürütmesinin durdurulması ve idari işlemin iptal edilmesi için her türlü hukuksal yola başvuracaktır” denildi.

Kaynak: Sakarya Yeni Haber

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele