Anavatan Üniversitelerinde Eğitimi Görmek İsteyenlerin Dikkatine

Çarşamba, 27 Ocak 2016 10:32

Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle belirsizlik ortamının bulunması her yıl uygulanan Anavatan’a öğrenci gönderilmesi prosedürünün gecikmesine sebep olmuştur. Kaffed olarak Rusya Büyükelçiliği ile gerekli temasları kurmakta ve sorunun bir an önce çözülmesi için çabalamaktayız. Ancak bu konuda kesin tarihler belirlenene kadar bilgilendirme ve ön talep toplama zarureti doğmuştur.

Bu bağlamda 2016-2017 Öğretim Yılında Anavatanımızda burslu olarak üniversite eğitimi almak isteyen lise son sınıf öğrencisi veya mezun olmuş kardeşlerimizin 15 Şubat tarihine kadar gerekli evraklarını hazır bulundurmalarını rica ediyoruz.

Rusya Federasyonu yasalarına göre üniversite eğitimi almak isteyenlerin gerekli müracaatları Şubat ayında yapılmaktadır. Öğrenci gönderme işlemlerine Rusya Federal Ajansı – Rossotrudniçestvo aracılık etmektedir. Belirtilen tarihe kadar ulaştırılan evraklar, gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilgili kuruma Federasyonumuz tarafından teslim edilecektir.

Bu sistemden yararlanmak isteyen öğrencilerimiz dilerlerse Türkiye üniversite eğitim sistemi takvimine göre hazırlıklarına devam edebileceklerdir.

Detaylı bilgi almak isteyen öğrencilerimizin öncelikle Federasyonumuzu araması rica olunur. Telefon:  0 312 222 85 89 - 223 40 62

Kamuoyumuzun bilgisine sunulur.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


Aday öğrenciler tarafından hazırlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 1- Lise diploması veya mezuniyet belgesi (Apostilli)

Öncelikli olarak orijinal lise diplomasının arkası diplomanın alındığı ilin Valilik ya da Kaymakamlığı’na apostil ettirilecektir. Diploma ve apostili yeminli tercüme bürosunda Rusçaya 2 nüsha olarak tercüme ettirildikten sonra notere tasdik ettirilecektir. Bir nüshası noter de kalacak olan diplomanın tasdikli kopyası denklik durumunun incelenmesi için üniversiteye gönderilmek üzere Federasyonumuza gönderilecek, diplomanın aslı  ise öğrenci tarafından üniversiteye götürülecektir.

2- Dört yıllık lise notları (Transkript-Apostilli)

Mezun olunan okuldan alınacak transkript (Lise 1,2,3,4 notları) önce Valilik ya da Kaymakamlıkta apostil ettirilecek. Daha sonra transkript ve apostili yeminli tercüme bürosunda Rusçaya 2 nüsha olarak tercüme ettirildikten sonra notere tasdik ettirilecektir. Bir nüshası noter de kalacak olan Transkript’in tasdikli kopyası denklik durumunun incelenmesi için üniversiteye gönderilmek üzere Federasyonumuza gönderilecek, Transkript’in aslı öğrenci tarafından üniversiteye götürülecektir.

Not: Lise son sınıf öğrencileri söz konusu belgeyi “son sınıf birinci dönemi” için alacaktır.

3- Pasaport (yeni verilen çipli kırmızı pasaport 5 veya 10 yıllık)

4- Pasaport Fotokopisi (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

5- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

6- Sağlık Raporu (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

7- AIDS raporu (Rusça Tercümeli ve Noter Onaylı).

8- 10 adet vesikalık fotoğraf (3х4)

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele