Cumhurbaşkanlığı etkinliği hazırlık komisyonu toplandı

Çarşamba, 20 Aralık 2017 09:28

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Cumhurbaşkanlığında yapılması planlanan etkinliğe ilişkin hazırlık komisyonunun 4. toplantısına katıldı.  Manisa Milletvekili ve Akparti MKYK üyesi Murat Baybatur’un yönetimindeki toplantıya Kayseri Milletvekili Hülya Nergis ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de toplantının kısa bir bölümüne iştirak ederek tartışmalı konularda bir çözüm bulunması konusunda mesaj verdi.

Toplantının organizasyonunda ve toplantıda gösterilecek belgeselin hazırlanmasında görev alacak olan Arter Ajansı adına Fatih Olçok ve ekibi bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunum sonrası çeşitli başlıklarda toplantının içeriği ele alındı. Toplantının ismi, özellikle “Çerkes” ibaresinin ilgili diğer halklarımızı da kapsayıp kapsamayacağı ve nasıl bir isimlendirme ile daha kapsayıcı olunacağı yönüyle tartışıldı. Toplantıda dans bölümünün yer almasının, 1 saati resepsiyon 1.5 saati toplantı olarak planlanan etkinlikte hak taleplerimizi gölgede bırakması ihtimali ve toplantının genel yapısına uygun olup olmayacağı konuşuldu. Hazırlanacak ve toplantıda gösterilecek kısa belgeselin içeriğine ilişkin ön bilgilendirme yapıldı ve kurumların katkılarını belgesel ekibine vermeleri kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Toplantısında toplum adına konuşmayı kimin yapacağı hususunda komisyon üyelerinin çoğunluğunun teklifi, gerek tabandaki örgütlülüğü gerek geçmişi ile diğer tüm katılımcı sivil toplum kuruluşlarından ayrılması nedeni ile Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (Kaffed) yapması yönünde idi. Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerfed) buna itiraz ederek toplum adına konuşmayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yapmasını önerdi. Bu önerinin, temsiliyet başta olmak üzere bazı mahsurları olabileceği diğer katılımcılar tarafından gündeme getirildi. Abhazfed ise dört federasyon olduğundan bu aşamada bir federasyon başkanına konuşma yaptırılması yerine toplumda bu hususta üzerinde mutabakat sağlanabilecek bir isim olarak Muhittin Ünal’ın konuşma yapmasını, federasyon başkanlarının ise hediye kısmında kendi toplumlarını temsil eden hediyeleri sunmalarını önerdi.

Söz alan Yusuf Ziya Yılmaz, kendisinin toplantının bir gün öncesinde Milletvekili Hülya Nergis’in araması ve toplantıya çağırması üzerine programını değiştirerek buraya geldiğini, her türlü göreve hazır olduğunu ancak kendisinin bulunduğu bir ortamda bu konunun tartışılmasının uygun olmayacağını belirtti. Hülya Nergis tarafından konuya ilişkin tartışmayı uzatmadan ortaya konulan ihtimaller çerçevesinde gerekirse konuşmacıya ilişkin kararın Cumhurbaşkanlığınca verilebileceği belirtilerek tartışma sonlandırıldı.

 Cumhurbaşkanına hediye konusunda kurum temsilcilerinin toplu olarak sahnede yer alması ve birkaç farklı kişinin hediye vermesinin mümkün olacağı belirtildi.

Toplantıya katılacak toplumumuz mensubu kanaat önderi, sanatçı, sporcu, bilimadamı, yazar, medya mensubu gibi önemli konukların listelerinin oluşturulması ve salonun 2000 kişilik kapasitesinin ne şekilde paylaşılacağı konularında bir çalışma yapılmasına karar verildi.

Kısa süre sonra tekrar toplanılmak üzere toplantıya son verildi.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele