Abhazya ve Cenevre Görüşmeleri

Pazartesi, 28 Ocak 2013 08:30

24 Ocak 2013 tarihinde Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yönetimi ve Cenevre Güney Kafkasya'da güvenlik ve istikrar görüşmeleri Eşbaşkanları müzakerede bulundu.

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrar Cenevre görüşmeleri Eşbaşkanları Anti Turunen (BM), Philippe Lefort (AB ) ve Andrew Deschita (AGİT) görüşmelerin bir sonraki raundunu tartıştıkları bir toplantıda buluştular. Dışişleri Bakanı, “Son görüşmede Cenevre'de aslında standart dışı bir durumla karşı karşıya kaldık, görüşmelerin tamamen sonuçla nitelenmesi için bir dizi müzakerelerin yapılması gerekir. Cenevre süreci Abhazya için büyük önem taşımakta, biz yıllardır bu görüşmelerde yer alıyoruz ve meslektaşlarımızla diyaloglarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz. Güney Kafkasya’yı barış ve istikrarın bölgesi yapmak için bu forumu en etkin şekilde kullanmanız gerekir. Açıkçası, uzun süreli müzakerelerin sonunda çalışmaların daha etkili olabilmesi için bazı pozisyonların gözden geçirilmesi, bazı reform çalışmalarının yapılması gerekmekte. Abhazya tarafı krizi aşma ve Cenevre sürecine olumlu bir dinamizm katma amaçlı teklif zaten vererek bu konuda adım attı’, dedi.

Abhaz tarafının Cenevre görüşmelerinin geçtiğimiz raundunda, resmi bir statü kazandırmak için tarafların katılım formatının değiştirilmesi teklifini yinelediğini hatırlayacaksınız.

Philippe Lefort, “Son müzakerelerde meydana gelen krizi aşmak için bizim Abhaz tarafına bazı önerilerimiz bulunmakta. Biz Cenevre görüşmelerine daha olumlu bir dinamizm kazandırmak için her türlü çabayı sarf ediyoruz ve 2013 yılının anlaşmazlıkların çözümünde başarı dolu, bölgede barış ve istikrarın sağlandığı bir yıl olmasını umuyoruz”, diye vurguladı.

Görüşmelerin geri kalanı gazetecilerin dışarı çıkarılması ile devam etti. Taraflar, Abhazya vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı, bölgedeki insani durum, İngur nehri üzerinde Gürcü-Abhaz sınırının çizilmesinin gerekliliği ve tarafları ilgilendiren diğer konulara değindiler.

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele