KBC Devlet Üniversitesi’nde okuyan Suriye’li öğrencilerle toplantı

Cumartesi, 18 Şubat 2012 00:00

 

KBC “Perit Toplum Derneği” 18-02-2012 - Kabardey Balkar Cumhuriyeti Nalçik kentinde 16.02.2012 tarihinde KBC Devlet Üniversitesi’nde okuyan Suriye’li öğrenciler ile bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Sivil Toplum Kuruluşlarından ve Diyanet İşlerinden Sorumlu Bakan Paştı Boris, DÇB Başkanı Ajakho Kanşobi, Yabancı Uyruklu Öğrencilerden sorumlu Dekan Kajer Artur ve Perit Derneği Başkanı Stash Ahmet katıldı.

Anavatanlarında öğrenim görmek için Suriye’den Nalçik’e gelen ancak, Suriye’deki gerilimli süreç nedeniyle zor günler geçiren öğrencilerin problemlerinin ve taleplerini dinlendiği, sorularının yanıtlandığı toplantıda, öğrencilere konuyla ilgili yapılmakta olan çalışmalar anlatıldı.

Bakan Paştı Baris:

“İki yıl önce, başka ülkelerde yaşamakta olan soydaşlarımızla ilgili çalışmalar yapmak üzere bir “Soydaş Komisyonu”nu oluşturduk. Bu komisyonda, devlet görevlilerinin yanısıra STK’lardan ve repetriyantlardan da temsilciler bulunuyor. Bu günlerde ise bu olağanüstü durumla ilgili ayrıca özel bir çalışma grubu da oluşturuldu. Maddi olarak yapabileceğimiz yardımlar ve bu durumu nasıl çözeceğimiz konusunu konuşmamız gerekiyor. Her koldan çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız da sorun ile yakından ilgileniyor ve çözümler konusunda söz verdi. Parlamentomuza da, Suriye devletinin bu konuda neler yapabileceğinin araştırılması için başvurduk. Yabancı ülkelerdeki soydaşlarımızın bu tür sorunlarının çözümünü hızlandıracak ilgili kurumlarla da görüşmeler yaptık.” dedi.

DÇB Başkanı Ajakho Kanşobi:

“Bugün, siz öğrencilerimizin sorunlarını konuşmak üzere bir araya geldik. Bizimle paylaşırsanız biz de bunları nasıl çözebileceğimizi anlatacağız. Merkezimize gelerek talepte bulunabilirsiniz, her zaman kapımız açık. Aranızda örgütlenerek taleplerinizi dillendirmeniz gerekir. Yasalar çerçevesinde size yardımcı olmak üzere gerekenleri yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Burada okumak üzere gelen öğrencilerimizin bir karar almaları lazım: burada kalacaklar mı ya da gidecekler mi?  Kalmaya karar verene elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca, öğrencilik döneminizde birinci önceliğinizin eğitim almak olmalıdır.” dedi.

Öğrencilerden sorusu olanlar Perit Derneği Başkanı Stash Ahmet’in tercümanlığı ile sorularını yönelttiler ve ilgili yetkililerden yanıt aldılar.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele