Abhazya'dan 23 Nisan Açıklaması

Salı, 09 Nisan 2013 21:58

Türkiye’nin düzenlediği uluslararası çocuk bayramı davetli listesinden Abhazya’yı çıkarması üzerine Abhazya Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 1920 yılında Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan çocuk bayramına bu sene davet ettiği Abhazya’yı listeden çıkarmasından dolayı büyük üzüntü duymakta.

Abhazya, Türkiye Cumhuriyeti ile aramızdaki tarihi ve kültürel bağlara değer vermekte, halklarımız arasındaki kültürlerarası iletişimin, temasların yoğunlaştırılmasından memnuniyet duymakta. Yüksek sayıda Abhaz ve Kafkas diasporasının bulunduğu Türkiye’de gerçekleşecek bu dünya barışını temsil eden bayrama katılmayı Abhaz çocukları heyecanla bekliyordu. Festivale katılacak ülkelerin listelerinin bulunduğu TRT 23 Nisan sitesinde davetli listesinde Abhazya’nın ismi de yer almaktaydı, fakat bu kültürel etkinliği siyasallaştırmayı başaran Gürcistan’ın baskıları ile ülkemizin ismi listeden kaldırılmış çocuk dans grubumuz festivalin dışında bırakılmıştır. Maalesef yeni Gürcü hükümetinin de Abhazya halkının dış dünyayla kültürel iletişim kurmasını engellemek için her türlü yola başvurmayı mubah saydığını bir kez daha görmekteyiz.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı olarak altını çizerek vurguluyoruz ki, Hiçbir hiç bir yapay engelle ulusların kültürler arası iletişimi engellenemez! Bizi çok üzen Abhazyalı çocukların festival programından çıkarılmasının, Abhazya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti halklarını birleştiren dostluk ve geleneksel bağları etkilemeyeceğini umuyoruz.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, 8 Nisan 2013

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı (http://mfaapsny.org)

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele