Abhazya Devlet Başkanlığı Seçimleri için İstanbul'da Oy Kullanılacak

Perşembe, 24 Temmuz 2014 13:41

Abhazya Merkezi Seçim Komisyonu Abhazya dışında yaşayan vatandaşlar için üç ilde seçim sandığı açılmasına karar verdi. Merkezi Seçim Kurulu'nun kararına göre Moskova (No 4), Çerkessk (No 5) ve İstanbul'da (No 6) Abhazya Devlet Başkanlığı seçimleri için sandık açılacak.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı seçimleri 24 Ağustos günü yapılacak. Seçimlerde dört aday bulunuyor: Aslan Bjaniya, Leonid Y. Dzapşba, Mirab Kişmariya ve Raul Hacımba. Adayların özgeçmişlerini okuyucularımızın ve Türkiye'de yaşayan Abhazya vatandaşlarının bilgisine sunuyoruz:


Abhazya Merkez Seçim Komitesi Abhaz seçim mevzuatı uyarınca 24 Ağustos'ta Abhazya Cumhurbaşkanlığı için yarışacak adayların özgeçmişlerini kamuoyuna duyurdu.

Adaylardan Aslan Bjaniya 6 Nisan 1963 Oçamçira doğumlu. Yüksek öğrenimini Moskova'da tamamlamış bir inşaat mühendisi. 1985 yılında ise KGB Yüksek Okulundan operasyon subayı olarak mezun olmuş. Ardından 1991 yılında da Rusya Federasyonu Hükümetine bağlı Ulusal Ekonomi Akademisi'nden mezun olmuş. 2009 yılında Abhazya'nın RF Büyükelçiliği'nde danışman sıfatı ile bir yıl görev yapmış. 2010 Şubatı'ndan aday olduğu tarihe kadar Abhazya Devlet Güvenlik Servisi Başkanı olarak çalışmış. Evli ve bir kız, bir erkek çocuğu var. Abhaz Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda istihbarat servisinde görev almış.

İkinci aday Leonid Y. Dzapşba 1 Ocak 1960 günü Gudauta'da doğmuş. Omsk Polis Akademisi'nin ardından 1991 yılında Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş. Abhazya Vergi Bakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunmuş. Evli ve beş çocuklu. Abhaz Ulusal Kurtuluş Savaşına Ardzınba'nın maiyetinde güvenlik görevlisi olarak katılmış.

Üçüncü aday Mirab Kişmariya 13 Ağustos 1961 Oçamçira Muk köyü doğumlu. Yüksek öğrenimini Kazakistan Alma-Ata'da tamamlamış. Mühendis. Abhazya Ordusunda uzun yıllar görev yapmış. 2007 yılından bu yana Abhazya Savunma Bakanı. Evli, bir kız, dört erkek evlat babası. Abhaz Ulusal Kurtuluş Savaşında cephede görev almış.

Son aday Raul Hacımba ise 21 mart 1958 Tkarçal doğumlu. Abhazya Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1984 yılı mezunu. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevinde bulundu. Evli ve iki çocuklu. Abhazya Ulusal Kurtuluş savaşına aktif olarak katılmış.


Kaynaklar: Apsnypress ve Altınpost haber sitesi

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele