KAFFED

8 Ağustos 2008: Pekin Olimpiyatları

İnsanlar arasında barış ve dostluğu geliştirmek için düzenlenen olimpiyat oyunları Pekin'de başlıyor.

Dünya liderleri olimpiyat oyunları için toplandı.

Tüm dünyanın gözü 204 ülkeden 11,000 sporcunun yarışacağı Pekin'de.

29. Olimpiyat Oyunları 8 Ağustos 2008 Cuma günü görkemli törenlerle başlayacak...8 Ağustos 2008: İnsanlık tarihinde kara bir gün...

Tüm dünya barış ve dostluğun simgesi Olimpiyat Oyunlarının açılışın beklerken Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Güney Osetya'nın başkenti Tskhinval'i füze yağmuruna tutarak saldırıya geçti.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Amerikalı danışmanlarının sözüne inanarak Güney Osetya'yı 5 gün içerisinde tamamen işgal edeceğini, sıranın Abhazya'ya geleceğini hesaplıyordu.

Saakaşvili, hiç bir zaman egemenlikleri altında olmayan Güney Osetya'da "Anayasal düzenin" tesis edileceğini ilan etti.

Gece saatlerinde Başkent Tskhinval füze saldırısı ile yerle bir edildi. Sabah saatlerinde Gürcistan tankları işgale başladı...8 Ağustos 2008: Dört yıllık hazırlık

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Gürcistan'ın ilk "devlet başkanı" milliyetçi Gamsahurdiya oldu. Gamsahurdiya'nın ilk işi Güney Osetya'nın özerkliğini ortadan kaldırmak ve Oset halkını yok etmekti. Fakat başaramadı.

Bir darbe ile giden Gamsahurdiya'nın yerine Şevardnadze geldi. Şevardnadze de şoven milliyetçi politikalar izledi, o da Abhazya'ya saldırdı ve sonunda bir darbe ile devlet başkanlığından indirildi.

2004'de Şevardnadze'den sonra Saakaşvili Gürcistan devlet başkanı "seçildi". "Demokrasi" ve "Batı yanlısı" Saakaşvili de aynı politikaları izledi. ABD'nin ve Batılı ülkelerin desteği ile askeri gücünü hızla artırdı. Saakaşvili döneminde dünyada en hızlı silahlanan ülke Gürcistan oldu. 2004'e kadar yıllık askeri harcamalar 50 milyon doların altındayken Saakaşvili döneminde askeri harcamalar tam 25 kat artarak 2008'de 1 milyar doları geçti.

Ve saldırı için en uygun zamanın geldiğini düşünen Saakaşvili 8 Ağustos 2008'de Güney Osetya'ya saldırdı...Gürcistan'ın askeri harcamaları

Gürcistan'ın askeri harcamalarıSavaş 5 gün sürdü

Saakaşvili ve akıl hocaları bir olup bitti ile 5 günde Güney Osetya'yı dize getireceklerin düşünmüşlerdi.

Güney Osetya'dan sonra sıra Abhazya'ya gelecekti. Kodor vadisine yerleştirilen askeri birlikler Abhazya'ya saldırı için hazırlıklarını tamamlamıştı.

Oset halkı füze saldırılarına ve tanklara karşı büyük bir cesaretle Başkent Tskhinval'i savundu. Rusya'nın müdahale etmesiyle de savaş gerçekten 5 gün sürdü.

Saakaşvili'nin televizyondaki görüntüleri savaştan akla kalanlardan biriydi.


Saakasvili

>

Yüzlerce sivil hayatını kaybetti

Ve hayatını kaybeden yüzlerce sivil...

Evinden, yurdundan olan binlerce insan...

Savaştan geriye yıkım ve göz yaşı kaldı.

Güney Osetya'ya yapılan saldırının 10. yılında Oset halkını ve haklı mücadelesini saygıyla hatırlıyoruz.

Saldırganları ve destekçilerini
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ...>