Bir Usta Halk Sanatçısı: Ğuçe Zamudin

Zamudin Ğuçe bir usta halk sanatçısı. Rusya Federasyonu Sanatçılar Birliği Üyesi. Aynı zamanda Kuzey Kafkasya'da tanınmış bir araştırmacı. Eski Adığe Hasırı "P'uable", Adığe Flütü "Kamıl", Adığe Kemençesi "Şçe'pşın" gibi ulusal müzik enstrümanları yapımında ustadır. Z. Ğuçe Adığe ulusal el sanatları alanında çalışanların en ustalarındandır. Çok sayıda Etnoğrafik araştırmalar yaparak zengin bir koleksiyon oluşturmuştur. 1990 yılında "Adığe Hasır Sanatı" adlı kitabını yayımlamıştır.


Ğuçe Zamudin

Z. Ğuçe 15 yıldır, kendi olanaklarıyla oluşturduğu sergi salonunda ziyaretçilerini kabul etmekte ve onlara Adığe el sanatları ve müzik aletleri hakkında bilgi vermektedir. Z. Ğuçe atölyesinde öğrencilerini eğitirken aynı zamanda onların sağlam bir Adığe kimliği kazanmalarına da özel önem vermektedir.

"Hasır "P'uable" ulusun damgası. Dünyaya Adığeleri anlatan önemli bir el sanatımız. Işık ve insan bileşkesinin en güzel şekillendiği sanat. Kamıl ve Şçe'pşın Adığe ruhunu yansıtan iki unsur. Ta derinden gelen benzersiz duyguları seslendiren ulusal müzik aletlerimiz. İnsanı çok derin düşüncelere götürüyor, etkiliyor, büyülüyor. P'uable, Kamıl ve Şçe'pşın ne acıdır ki gittikçe yok oluyorlar. Ama ulusumuzu anlatan, kökleri koruyan yine onlar. Onlar yaşamalı, yaşatılmalı. Günlük hayatımızın içinde bizimle olmalı" diyor Ğuçe Zamudin.

"Puble, Kamıl, Şçe'pşın'ın 21 yıldır bende uyandırdıkları düşüncelerin, duyguların peşindeyim. Geçmişin değerlerini yok olmaktan kurtarıp geleceğe aktarabilmek benim bütün mücadelem. Özel uzmanlık alanım olan "P'uable" üzerine bir kitap yazdım. Gazete, radyo, televizyon aracılığı ile insanlara bildiklerimi aktarıyorum. 1985 yılından bugüne Adığe ve Kabardey'de P'uable üzerine çok sergiler açtım. P'uable, Kamıl, Şçepşin konularında genç öğrencilere eğitim veriyorum. Gençlerimizin ilgisi az üzülüyorum. Atölyem ve sergi salonum sürekli halka açık. Ayrıca okullarda da sergiler düzenliyorum. Ulusal ruhu Yaşayan herkesi sergilerime davet ediyorum." diye tamamlıyor sözlerini Ğuçe Zamudin.

Dil, kültür, sanat bir halkın var olmasının, geleceğe taşınmasının en temel kurallarından. Bizi biz yapan bütün değerlerimizi yaşatmak için uğraş verenlerin başında geliyor, Z. Ğuçe. Dilimizi, kültürel değerlerimizi, sanatımızı, halk oyunlarımızı, tiyatromuzu yani bizi yaşatmaya çalışan Adığeleri saygı ile selamlıyorum.Ğuçe Zamudin'in Sergileri

1982 SSCB'nin kuruluşunun 60. yıl sergisi

1982 Sovyet Sendikalar Birliği 18. yıl Kongre Sergisi

1983 Genç Sanatçılar Birliği ilk belgesel sergisi

1985 Uluslararası İzmir Fuarı Sergisi

1985 Maykop ve Nalçık'ta kişisel sergiler

1987 Maykop'ta Rusya Gençliği sergisi

1987 Adığe Sanatçıları Sergisi

1988 Adığey'de Sanatçı ve Zaman Sergisi

1988 Sohum'da Adığe Sanatçıları Sergisi

1990 SSCB Halk Sanatları Sergisi

Yazarın Diğer Yazıları Yediç Mehmet

yukarı çık