Orhan Alparslan

01.01.1941'de Çorum'un Mecitözü İlçesinin Danın (Söğütyolu) köyünde doğdu.1947'de Danın Köyünde ilkokula başladı. İlkokulu bitirdikten sonra 2 yıl kadar dini eğitim aldı. Kur'an-ı Kerim'i ezberledi. Müftüden imamlık yetkisi aldı. Köyde imamlık yapmaya başladı. Yalnız köyün yaşlıları küçük bir çocuğun arkasından namaz kılmak istemeyince buna çok üzüldü ve bu işi bıraktı. Aynı dönemde köye gelen tozlu resmi bir araç Orhan Alparslan'ın okul yaşamının devamında etkili oldu.

"Orhan Alparslan bu aracın üzerine çok dikkat çeken çantalı bir bayan resmi yapar ve bu resim bu araçla gelenlerin dikkatini çeker. Araç sahipleri resmi yapanı ararlar ve Orhan Alparslan'a ulaşırlar. Birlikte Orhan Alparslan'ın babasının yanına giderler ve babasına çocuğun mutlaka okutulması gerektiğini anlatırlar. İşte bundan sonra Orhan Alparslan'ın okula devamına karar verilir."

Böylece 1949 yılında Mecitözü'nde ortaokula başladı. 1952 yılında ortaokulu bitirdi ve aynı yıl Ankara'da Cumhuriyet Lisesine başladı. 1955 yılında liseyi bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı. Hukuk fakültesinin üçüncü sınıfındayken ünlü Fransız dilbilimci Georges Dumezil ile tanıştı. Bundan sonraki yaşamında Dumezil'in büyük etkisi oldu. Aynı yıl Paris Güzel Sanatlar Akademisinin sınavına girdi ve yüksek bir derece ile sınavı kazandı. Paris'e gitti ve akademiye kaydoldu 1962'de akademiyi başarıyla bitirdi. Paris'teki eğitimi sırasında semiyoloji eğitimi de aldı ve uzun yıllar Dumezil'le Kafkas Dilleri Üzerine çalışmalar yaptı. Almanca, Fransızca, İngilizce, Adigece ve Türkçe biliyordu. Ayrıca tüm diğer dünya dilleri ile de ilgileniyordu. Resim, heykel ve mimari alanında da çalışmaları vardı. Ayrıca Kafkasya üzerine birçok makale yayınladı.

Askerliğini yedek subay olarak Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı Suakacağı Köyünde yaptı. 1982 yılında babası Aziz Alparslan'ın ölümü üzerine Türkiye'ye döndü. Bir süre İstanbul'da Yeni Ajans'ta reklam üzerine çalıştı. Daha sonra köyüne geldi ve köyünde yaşamaya başladı. Ömrünü köyüne ve köyündeki gençlerin eğitimine adadı. Köydeki birçok gencin okumasında etkili oldu.

11 Haziran 2002'de 62 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

yukarı çık