Suriye’den Gelen İki Çerkes Aile Karacabey’de

Cuma, 08 Şubat 2013 10:30

[CİHAN HABER AJANSI] 148 yıl önce Anavatanları Kuzey Kafkasya'dan Suriye'nin Golan bölgesine sürülen Çerkesler şimdi de iç savaş yüzünden yeniden topraklarını bırakmak zorunda kalıyor. Suriye’de süren iç savaş nedeniyle gelen iki aile, Bursa Karacabey ilçesine geldi.

 
Ülkede yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaklaşık bin 400 Çerkes Suriye'yi terk etti. Suriye'de yaşayan yaklaşık 130 bin Çerkes, ağırlıklı olarak Hama, Humus, Halep ve Şam'da ikamet ediyor. Ancak çatışmaların yoğunlaşmasıyla ülkeyi terk etmeye başlayan Çerkesler, bir yandan da anavatanları Kafkasya'ya dönmenin yollarını arıyor. Bu konuda Rusya yönetiminden talepte bulunan, ancak Çerkesler bir sonuç alamadı. Bu savaş sürecinde ise yaklaşık 400 Çerkes Kafkasya'ya giderken, 700 civarında ailenin de Türkiye'de olduğu belirtildi.
 
KİMİN KİMİ VURDUĞU BELLİ DEĞİL
 
Suriye’nin Golan bölgesinden iki aile Karacabey ilçesine geldi. Karacabey Hayırlar köyüne ailesiyle birlikte gelen Selahaddin Muhammed Emin, Golan Bölgesi Berajam köyünden bir hafta önce geldiklerini belirterek, “Geldiğimiz Hayırlar köyünün ilgisinden memnunuz. Suriye'de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Can güvenliğiniz yok, kimin kime vurduğu belli değil. Karşınızda savaşacağınız kişi belli değil, herkesin canı tehlikede. Çocuklarınız dışarı çıktığında acaba sağ salim dönebilecekler mi endişesi yaşıyorsunuz.” dedi.
 
Göçmen ailelerden Sena Abdülkerim Emin ise çocuklarının başına bir şey gelmemesi için Suriye’yi terk ettiklerini belirterek, “Biz oradan mümkün olduğu kadar çocuklarımızı uzaklaştırmayı çalıştık. Suriye'de içinde bulunmadığımız bir savaş yaşanıyor. Bizi muhalif veya değil hiç ilgilendirmiyor. Biz Çerkes toplumu olarak sadece canımızı kurtarma ve yaşama derdindeyiz.” şeklinde konuştu. 
 
“GÜNEY MARMARA BÖLGESİNE SURİYE’DEN 27 AİLE GELDİ”
 
Kafkas Derneği Federasyonu Güney Marmara Kriz Komitesi Başkanı Levent Turgut ise 150 yıl önce yaşanan savaşlarda Suriye’ye sürgüne gönderilen Çerkeslerin bu gün de aynı sıkıntıları yaşadığını aktardı.
 
Türkiye'de yaşayan Çerkesler olarak Suriye’deki duruma sessiz kalamadıkları için Kafkas Derneği Federasyonu olarak kriz yönetimi komitesi oluşturduklarını aktaran Turgut, şunları söyledi: “Federasyona bağlı 61 dernek kendi bölgesinde çalışmalara başladı. Çerkes köylerindeki boş evlere Suriye'den gelen aileleri yerleştirmeye başladık. Güney Marmara bölgesine şu an için 80 kişilik 27 aile yerleşmiş durumda. Biz hepsini ziyaret edip gerekli ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.”
 
Bursa Abhaz Derneği Başkanı Cengiz Koç ida Suriye'den göçmek zorunda olan Çerkeslere yardımcı olmak için Bursa bölgesindeki tüm Kuzey Kafkas kökenli derneklerin işbirliği yaptığını söyledi.
 
 
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele