Kitap: Cem ile Helen / İnal Çatao

Perşembe, 18 Nisan 2013 09:01

Maykop'da yaşayan değerli büyüğümüz İnal Catao'nun Cem ile Helen isimli romanı çıktı.

30 yıl önce Atlılar ismi ile yayınlanan romanı da yeniden düzenlenerek Maykop'ta Adıgece basıldı.

Aynı anda Türkiye'de yayınlanan Cem ile Helen isimli romanın tanıtım bülteni ise şöyle: 

"Zengin bir iş adamı olan, Almanca ve İngilizce bilen Cem; seyahati seven samimi, alçak gönüllü ve gördüklerini başarılı bir üslup ile anlatabilen önemli bir yazardır. Marmaris'e yarım saat uzaklıkta bir de ev yaptırmıştır. Burası kendisi için gizli bir sığınak gibidir. Bir süre yalnız kalıp dinlenmeyi veya bir kitap yazmayı düşündüğünde aklına burası gelmektedir. 

Helen; Almanya Heidelberg doğumlu, genç yaşta kendisinden on yaş büyük bir diplomat ile evlenmiş, ikiz kız annesidir. Eşinin işi nedeniyle gittikleri bir Arap ülkesinde uğradığı tecavüz olayından sonra; olayın şokunu atlatamamış, bu nedenle, kalabalık ortamlardan kaçan birisi olmuştur. Eşi, Almanya'nın 
Ankara Büyükelçiliği'ne tayin olunca ailece Ankara'da yaşamaya başlamışlardır. 

Cem ile Helen'in yolları Cem'in Marmaris'teki gizli sığınağına yakın bir yerde kesişmiştir. Birkaç genç, Helen'i ve kızlarını rahatsız edince, Cem olaya müdahale etmiş, gençleri uzaklaştırdıktan sonra, kadının arabasının arıza yaptığını öğrenmiş ve tamirci gelinceye kadar, dinlenmeleri için onları evine davet etmiştir. Helen ve kızları Cem ile ilk tanışmalarından itibaren, onun güvenilir samimi, hoş sohbet birisi olduğu kanaatine varmışlar ve kızların ısrarı ile tatillerini Cem'in evinde geçirmeye karar vermişlerdir. Helen; o güne kadar kocasına bile anlatmadığı bazı sırlarını, yani başından geçen tecavüz olayının bütün ayrıntılarını Cem ile paylaşmış ve bu akıcı roman da böyle başlamıştır. 

Türkçe
280 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm 
Ankara, 2013, 1. Basım
ISBN : 9786054657421 

 
Kapak Tasarımı : Gamze Uçak

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele