Doğu Akdeniz Bölge Dernekleri Toplantısı Yapıldı

Salı, 07 May 2013 22:45

KAFFED'e bağlı Doğu Akdeniz Dernekleri bölge toplantısı Doğu Akdeniz Bölge Koordinatörü Adana Çerkes Kültür Derneği'nde 05.05.2013 tarihinde yapıldı.Toplantıya Kaffed yönetim kurulu üyesi Bekir Sami Yavuz, Afşin, Göksun, G.Antep, İskenderun, K.Maraş ve Reyhanlı dernek başkanları katıldı.

Toplantıda  bölge derneklerimizin 21 Mayıs Çerkes Sürgün ve Soykırımı ile ilgili olarak bölgelerinde gerçekleştirilecek anma programları değerlendirildi. Daha sonra Samsun'da gerçekleştirilecek olan anma programına bölgedeki tüm derneklerimizin en üst düzeyde katılım sağlanması için çalışma başlatılması kararı alındı. 25 Mayıs'da Samsun'da yapılacak anma programına katılımcı sayısının 20 Mayıs gününe kadar netleştirilmesine, 24 Mayıs akşamı yola çıkılmasına ve tüm derneklerin birlikte Samsun'a hareket etmesine karar verildi.

Daha sonra Suriye Çerkeslerimizin son durumu ile ilgili olarak bölge derneklerimiz görüş alışverişinde bulundu. Kaffed Suriye Kriz Masasında olan başkanlarımız gelişen olaylar hakkında bilgi verdi. Toplantıda ele alınan ve yapılması gerekli olan konuların Kaffed Suriye Kriz Masası'na aktarılmasına karar verildi.

Diğer bir gündem ise yaz sezonunun gelmesi ve bölge derneklerinin sezon sonu faaliyet ve programları hakkında görüş alışverişinde bulunulmasıydı.

Buna göre Adana Çerkes Derneği 2 Haziran Pazar akşamı Göksun derneği 30 Haziran'da Göksun Çerkes Şenliği ve K.Maraş Derneği tarih belli olmamakla beraber Arslanbey Park Açılışı programı gerçekleştireceğini belirtti. Reyhanlı Derneği ise Ramazan Bayramı 2. günü Reyhanlı'da gece yapacaklarını belirtti.

Başkanların talebi üzerine gündeme alınan Doğu Akdeniz Çerkes Gençliğinin bölgede yaptığı toplantıların önemi vurgulandı ve etkinliklerle  ilgili olarak, Doğu Akdeniz Çerkes Gençliği Adana temsilcisi Teuwej Hajykoe'dan bilgi alındı. 

Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Toplantı öncesinde dernek başkanları; geçen hafta hayatını kaybeden Mersin Dernek Başkanı İbrahim Burcu'nun annesi için Mersine başsağlığına gittiler.

Adana Çerkes Kültür Derneği

Yönetim Kurulu Adına

Başkan İsa Elagöz

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele