Rusya Ve Diasporadaki Genç Çerkesler Forumu

Cuma, 02 May 2014 08:02

RUSYA VE DİASPORADAKİ GENÇ ÇERKESLER FORUMU

Türkiye (KAFFED) temsilcileri; Mahmut Duman, Caner Karataş, Kanşav Dinçer, Janberk Akçay, Gökhan Tokmak.

Katılımcı ülkeler; Türkiye, Amerika, Almanya, Ürdün, Suriye, Filistin, İsrail, Abhazya, Adigey Cumhuriyeti

20 Nisan Pazar günü 13,00 Vladikavkaz uçağıyla temsilci grup Türkiye'den ayrılmış Vladikavkaz üzerinden Nalçik'e ulaşmıştır. İlk gün kısa bir tanışma yemeğinin ardından otele yerleşilip o gün başka bir program yapılmamıştır.

21 Nisan günü Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi'nde neredeyse gün boyu toplantılar olmuş öncelikle tüm katılımcılar ile birlikte açılış konuşmalarının yapıldığı, üniversite yetkililerinin özel misafirlerin ve katılımcıların tanıtıldığı bir konferans yapılmış akabinde katılımcılar 3 erli gruplara ayrılmış ve eş zamanlı 3 toplantı yapılmış bu toplantılarda 3 ana başlık ele alınmıştır. Bunlar; Xabze ve Dil, Günümüz Rusya ve diasporadaki Çerkesler ve geleneksel Çerkes kültürünün korunması ve tanıtılması. Bu toplantıların ardından akşam yemeği ve yine tüm katılımcıların bir araya geldiği "Günümüz Dünyasında Gençler ve Gelenekler" adlı konferans düzenlenmiş, sonrasında üniversitedeki müzik ve dans gruplarının kısa dinletileri ve gösterileri yemek boyunca yer almıştır. Bu dinletileri sunan grupların içerisinde Türkiye'den Üniversite Eğitimi için Nalçik’te bulunan gençlerin kurmuş oldukları müzik grubunun da yer alması Türkiye heyetini ayrıca sevindirmiştir.

22 Nisan Salı günü Kabardey köyü  ШЭГЭM(ŞEGEM)'e gezi düzenlenmiş orada eğitim dilinin Kabardeyce olduğu okul ve spor okulu ziyaret edilip, öretmen ve öğrencilerle sohbet edilmiştir. Bu ziyarette öğrencilerin aldığı dil ve tarih eğitimi hakkında gözlem yapma şansı doğmuştur. Akşam üniversitede, üniversiteye bağlı dans ve müzik ekipleri sahne aldı, konser sırasında yine öğrenciler tarafından misafirlere geleneksel Çerkes peynirleri ikram edildi, programın sonlanmasıyla organizasyonun Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ayağı tamamlanmış oldu, hazırlıkların ardından, Krasnodar bölgesine doğru yola çıkıldı. Yaklaşık 12 saatlik yolculuğun ardından Soçi üzerinden bir Şapsığ köyü olan ШЭХЭПС (ŞEXEPS)'e varıldı. Burada geçirilen kısa sürenin ardından Şapsığ bölgesinde bulunan çeşitli anıtlar, tarihi yerler ve ilkokul ziyaret edildi. Yine aynı bölgede bir restoranda yenen öğle yemeğinin ardından Soçi'de olimpiyat tesisleri ve müsabakaların gerçekleştirildiği kapalı spor salonları kısaca ziyaret edildi. Aynı akşam Abhazya'ya oradan da başkent COXУM (SOHUM)'a otele geçildi.

24 Nisan Perşembe günü Abhazya Devlet Üniversitesi'ne konferansa gidildi ve yolda şehir merkezinde bulunan savaşta hayatlarını kaybedenlerin anıtında saygı duruşunda bulunuldu. Üniversite girişinde yine Abhaz öğrenci ve öğretmenler tarafından hoş karşılama yapıldı, katılımcılara hediyeler verildi.

Konferansta Abhazya'nın yakın tarihi, Abhaz-Gürcü Savaşı ve sonuçları, Abhaz-Adige halklarının geçmişten gelen kardeşliğine değinildi ve Abhaz-Gürcü Savaşıyla ilgili slayt gösterisi sunuldu. Konferansın ardından yine bir Abhazya sahil kenti olan Naviafon şehrine geçilip orada muhteşem Naviafon Mağaraları gezildi ardından uzun bir tırmanışın ardından Anakopia Kalesi gezildi. Bu mağara ve kale gezileri esnasında katılımcı ülkelerin kendi aralarında seçtikleri birer temsilci, gruplarından ayrı olarak Abhazya Devlet Başkanı ile görüşmeye davet edildi. Türkiye heyetini temsilen Meremuko Mahmut Duman bu davete katıldı. Akşam tertip edilen muhteşem ziyafetin ardından Sohum'a otele dönüldü.

25 Nisan günü öğleye kadar Üniversitede gerçekleştirilen ve aynı konuları içeren sonunda katılımcı temsilcilerinin ve Kabardey-Balkar Üniversitesi yetkililerinin teşekkür ve iyi dilek konuşmalarının ardından konferans sona erdi. Katılımcılar buradan Abhaz köy gezisiyle programa devam ederken Türkiye heyeti olarak programın bundan sonraki aşamasına katılamayıp Soçi Adler Havaalanından 0.30 İstanbul uçağıyla dönüş yaptı.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele