Bahçeşehir Üniversitesi’nden Çerkesler Belgeseli

Pazartesi, 23 Haziran 2014 06:59

Bahçeşehir Üniversitesi  Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Ulas Sunataönderliğinde gerçekleştirilen Tübitak destekli Çerkesler  sözlü tarih ve görsel belgesel çalışması kapsamında ilk olarak Samsun ilinde saha çalışması başlatıldı . Samsun Çerkes Derneği yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanı Sedat Uygun’un hazırladığı program dahilinde ilk gün kendisi de Wubıh Big sülalesinden olan  Çarşamba kaymakamı Caner Yıldızziyaret edildi. Daha sonra  Çarşamba Kizilot Köyü, Terme Orta Söğütlü  ve Sancaklı Köylerinde yapılan ziyaretlerle teketek görüşmeler yapılırken Çerkes kültürüne özgü yemekler üniversiteli konuklara sunuldu .

Yoğun geçen ve gece geç saatlere kadar süren ilk günün ardından 2. Gün ise Dikbıyık, Karakulak, Hamzalı ,Gölceğiz köylerinde görüşme ve çekimler yapılırken aynı akşam Samsun Merkez ve atakum ilçelerindeki dernek  üyesi Çerkesler ile çalışmalara devam edildi .

3.Gün ise Karlı ,Bükceğiz /Kavak,Hurdaz, Memduhiye /Havza ,Köprübaşı ,Meryemdere /Vezirköprü köyleri ile bu güzel çalışmanın Samsun ayağı tamamlanmış oldu . Çalışma kapsamında Tokat ,Çorum ,Sivas ,Kayseri gibi Çerkeslerin yaşadığı bir çok ilde çalışmalarını sürdürecek ekip focus çalışmasının ardından 2015 yılının ilk aylarında  bu belgeleri kitap ,görsel belgesel ve online doküman haline getirmeyi planlıyor .

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele