10 Aralık: İnsan Hakları Günü

Perşembe, 11 Aralık 2014 10:39

10 Aralık: İnsan Hakları Günü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, insanlığın gelişiminde önemli bir dönüm noktası olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne dikkati çekmek ve insan haklarının yaygınlaşmasını sağlamak için 1950'de 10 Aralık'ı İnsan Hakları Günü olarak ilan etti.

2014'de İnsan Hakları Günü'nün sloganı "İnsan Hakları 365". Bu slogan, insan haklarına her gün saygı gösterilmesi gerekliliğini, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde tanımlanan hakların herkes için, her zaman ve her yerde geçerli olduğunu, bu hakların insanlığın vazgeçilemez ortak değerleri olduğunu vurguluyor.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi dünyada en çok dile çevrilen metin olma özelliğini taşıyor (10 Aralık 2014 tarihi itibariyle 439 dil). Beyanname ilk kez 27-29 Eyllül 2013'de Kaffed tarafından düzenlenen İkinci Uluslararası Adıge Dili Konferansı vesilesiyle Adıgeceye (Batı ve Doğu lehçeleri) çevrildi. Sn. Fahri Huvaj tarafından Adıgeceye kazandırılan beyanname, Kaffed'in başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler'de diğer dillerdeki beyannameler arasında yerini aldı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde tanımlanan tüm hakların tüm halklar için gerçekleştirilmesini diliyoruz.


İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni aşağıdaki bağlantılardan temin edebilirsiniz:

Abhazca, Adıgeyce, Kabardeyce, Türkçe

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele