Kafdav Hizmet Ödülleri ve Yarışma Ödül Töreni

Kafdav Hizmet Ödülleri ve Yarışma Ödül Töreni

2010 yılında kaybettiğimiz KAFDAV kurucu başkanı Prof.Dr. Haydar Taymaz anısına 2014 yılı sonunda çağırısı yapılan ve 2015 yılında sonuçlanan “Sürgünün 150. Yılında Sosyokültürel yönleriyle Çerkes Toplumu” adıyla düzenlenen yarışma ödülleri ile Kafdav Bilim Kurulu tarafından her yıl verilmesi kararlaştırılan ve geçmiş yıllarda veremediğimiz ve 2012-2013-2014-2015 yılları için vereceğimiz Kafdav Hizmet Ödülleri töreni 12.06.2015 tarihinde Ankara Çerkes Derneği’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 

Törene Prof.Dr. Haydar Taymaz’ın ailesinin yanı sıra, Değerli büyüklerimiz Ata Katı, Fehmi Tambay, Saim Tuç, Şimali Kafkas Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rahmi Demiral ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Ankara Çerkes Derneği Başkanı Yinal Kozok, Birleşik Kafkasya Konseyi Derneği Başkanı Temel Taş ve çok sayıda davetli katıldı. 

Açılış Konuşmasını yapan Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı (KAFDAV) başkanı Muhittin Ünal vakfın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra kürsüye gelen KAFDAV Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sabri Tekir ise yaptığı konuşmasında çalışan ve üreten toplumların uzun süre ayakta kaldığını, üretmeyen, aydını olmayan toplumların ise tarih sahnesinden çok hızlı bir şekilde silindiğini vurguladı. 

İlk olarak “Sürgünün 150. Yılında Sosyokültürel yönleriyle Çerkes Toplumu” adıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni gerçekleştirildi. Ödül törenine geçilmeden önce Rahmetle ve Saygıyla andığımız değerli büyüğümüz Prof. Dr. Haydar Taymaz’ın hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verildi.  Son derece duygulu geçen bu bölümde değerli büyüklerimiz Ata Katı ve Fehmi Tambay, Taymaz hakkında anılarını anlattılar. Dr. Cahit Tutum’un Prof.Dr.Haydar Taymaz hakkında kaleme aldığı son derece içten ve duygulu yazı katılımcılara okundu. 

Daha sonra yapılan ödül töreninde ise ilk olarak yarışmaya “Diasporanın Sosyokültürel Hafızası Olarak Çerkes Köyü” adlı çalışmasıyla katılan ve birincilik alan Yrd.Doç.Dr. Ulaş Sunata’ya ödülü Kafdav Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sabri Tekir tarafından takdim edildi. 

Yarışmaya “Tarihi Çerkesya’dan Günümüze Çerkesya’da Yer Adları” adlı çalışmasıyla katılan ve üçüncü olan Mesut Sönmez’e ödülünü KAFDAV Bilim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ayla Sevim Erol’un elinden aldı.  

“Sürgünün 150.Yılında Çerkes Toplumu: Beş Pencereden Bakış” adlı çalışmasıyla yarışmaya katılan ve mansiyon ödülü alan Doç.Dr. İrfan Kalaycı yoğun iş temposu nedeniyle törene katılamadığından onun yerine ödülü öğrencisi Ali Duran Bey’e Ankara Çerkes Derneği Başkanı Yinal Kozok tarafından takdim edildi. 

Yarışmada dereceye giremeyen ancak makalesi kitap içinde yer alan ve yarışmaya “Elbruz Hala Mutluların Yeri Anadilinde Yaşa, Kafdağı Olmasın” adlı çalışmasıyla katılan Ragıp Kaynar’a Teşekkür Belgesi Prof.Dr. Ömer Turan tarafından verildi.  

Yoğun işleri nedeniyle törende aramızda olamayan Ayça Günkut Vurucu ve Sayın Elif Sakut’a ödülleri daha sonra verilecektir.  

Gecenin ikinci bölümünde ise yaşamının büyük bir kısmını Kafkas toplumuna adamış ve birbirinden değerli çalışmalar yaparak eserler ortaya koymuş büyüklerimize verilen KAFDAV Hizmet Ödülleri töreni gerçekleştirilmiştir. 

2003 yılından itibaren Sayın Prof.Dr.Hayri DOMANİÇ, Sayın İzzet AYDEMİR, Sayın Yaşar BAĞ, Sayın Elbruz GAYTAOĞLU, Sayın Aydın Osman ERKAN, Sayın Yasin ÇELİKKIRAN, Sayın Ömer BÜYÜKA ve Sayın Kazım TAYMAZ’a verilen Hizmet Ödülleri bu yıl Kültür, Araştırma, Kültür-Sanat ve Kültür-Edebiyat kategorilerinde aşağıda yer alan isimlere verilmiştir.

Kültür Hizmet ve Edebiyat dalında Genar dizisiyle gönüllerde taht kuran rahmetli Hakhurat Osman ÇELİK’in ödülünü Eşi Elmas Çelik, değerli büyüğümüz Ata Katı’nın elinden almıştır.

Kafkas Mitolojisi ile ilgi özgün çalışmaları ve yayınları nedeniyle Yismeyl Özdemir ÖZBAY’ın ödülünü Saim Tuç, araştırmaları ve Kafkasya ve Kafkasyalılar ile ilgili çok sayıdaki eseri nedeniyle sayın Sefer E. BERZEG’e ödülünü Şimali Kafkas Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rahmi Demiral takdim etmiştir. 

Çerkes kültürel değerlerinden önemli bir öge olan XABZE alanındaki araştırma ve yayını nedeniyle Tûma Rahmi TUNA’ya verilecek ödül, kendisinin rahatsızlığı nedeniyle değerli büyüğümüzün İsmet Boran tarafından Rahmi Aksu’ya verilmiştir. 

Yaşamı boyunca halkına hizmet uğruna araştırmalar ve yayınlar yapan Çeçenlerin Dişnoy ailesinden merhum Tarık Cemal KUTLU’nun ödülü ise ailesinin özel nedenlerden dolayı törene katılamadıklarından dolayı Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Zeki Kartal’a Nimet Berkok tarafından takdim edilmiştir. 

Kültür-Sanat dalında çok yünlü hizmet ve katkıları olan değerli büyüğümüz Netabje Cankat DEVRİM ödülünü Bislan Hurmi tarafından almıştır. 

Kültür-Edebiyat dalında Dağlara Yazılıdır adlı romanı ve unutulmaz şiirleriyle her Çerkesin gönlünde yer alan Ğogult Çetin ÖNER’e ödülü rahatsızlığı nedeniyle aramızda olamadığından onun yerine Ercan Parlak’a Fehmi Tambay tarafından verilmiştir. 

Yaklaşık 3 saat süren tören sonrası katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulmuş ve daha sonra gece sona ermiştir. 

Kaynak: http://www.kafdav.org.tr/kafdav-hizmet-odulleri-ve-yarisma-odul-toreni

yukarı çık