Ferdane ve Nartan Kılıç Unutulmadı

Pazartesi, 25 Temmuz 2016 16:22

20 Temmuz 2015 günü Suruç’ta  basın toplantısı sırasında gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Kozapha Ferdane Kılıç ve Tlışe Nartan Kılıç unutulmadı.

Suruç Katliamı'nın yıldönümünde, 20 Temmuz Çarşamba günü Bursa Hamitler Mezarlığı’nda Ferdane ve Nartan Kılıç’ın mezarları ziyaret edildi.

Saygı duruşundan sonra, Suruç Katliamı’nda annesi ve ağabeyini kaybeden Sinem Kılıç bir anısını paylaştı. Kılıç kendisini en çok etkileyenin birbirini hiç tanımayan ve farklı kesimlerden bir araya gelen insanların aynı yola çıkışı olduğunu dile getirdi. Kılıç, "Farklı dini inançlarımız, etnik kültürlerimiz olmasına rağmen birbirimizi çok iyi tanıyorduk. Farklı kesimlerden gelmemiz bu yola çıkmamızın önüne engel değildi. Farklı etnik gruplara dahil olmamız bir çocuğu mutlu etmeye, bir park yapmaya, bir kütüphane kurmaya engel olamazdı" dedi. Kılıç, "Ben sanki hala o bahçedeyim. Nasıl anlatılır bilmiyorum. Elimde olsa Ankara katliamını, Havaalanı katliamını diğer tüm katliamlarını önlerdim" diye konuştu.

23 Temmuz Cumartesi günü Bursa’da yapılan anma etkinlikleri, Konak Kültür Evi'ndeki Nartan Kılıç Fotoğraf Sergisi ile başladı. Nartan’ın Nalçik’deki yurt odasında ölmeden önce yapmak istediklerine dair bulunan notta fotoğraf sergisi açmak istediği yazıyordu. Nartan'ın hayalini gerçekleştirmek amacı ile Kafkasya’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergi düzenlendi.

Sergiden sonra düzenlenen anma etkinliği Çerkesce ve Türkçe konuşmalar ile devam etti. Konuşmalardan sonra Bilim Eğitim Estetik Kültür Araştırmaları Vakfı'nın Suruç'ta hayatını kaybeden 33 kişinin arkadaşları ve aileleriyle yaptıkları röportajlardan oluşan sinevizyon göstermi yapıldı. Ahmet Telli, Suruç Katliamı'nın ardından yazdığı şiirleriyle etkinliğe katılırken, Çerkes sanatçı Surhay Nartan için yazdığı rap şarkıyı seslendirdi. Nalçik'ta kurulacak Nartan KIlıç Kültür ve Gençlik Merkezi'ne ilişkin yapılan sunumun ardından okunan ağıtlarla program sona erdi.
 

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele