Samsun Opera'dan muhteşem bir gösteri... Kafkasya Masalı!

Pazartesi, 10 Ekim 2016 06:57

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) 2016-17 sanat sezonunu açılışını Atatürk Kültür Merkezi'nde 1 Ekim Cumartesi akşamı "Nart Ateşi" (Bir Kafkasya masalı) sahne gösterisi ile yaptı.

Kafkasya’nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanının dans gösterileri ile anlatıldığı oyun büyük beğeni topladı.

Samsun Devlet Opera ve Balesi , Samsun Çerkes Derneği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla 1 yıldır hazırlık yapılan  'Nart Ateşi', yüzü aşkın bir ekiple hazırlandı. Gösteride profesyonellerin yanı sıra profesyonel olmayan birçok kişi de bulunuyor. Samsun opera ve bale tarihinde bir ilke imza atan gösteri ilk defa bir sezon açılışının ortaklaşa bir yapımla gerçekleşmesine vesile oldu.

Ayşe Ceylan’ın yazıp yönettiği sahne gösterisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu 'Ceguago' ve mahalli Çerkes dansçıları da yer aldı.

Oyunun kareografisini David Khozashvili yaparken, dekor tasarımı Filiz Dinç'e, kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan'a ve ışık tasarımı ise Oğuz Murat Yılmaz'a ait.

'Nart Ateşi' sahne gösterisinde Nartların destanından Setenay Guaşe ve Savsırıko ile 1864 sürgün yıllarının trajedisi, sürgün sonrası yaşayan Nartların torunları olan Çerkeslerin kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabaları ve hayalleri, gelenekleri, şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde anlatıldı. Gösteride yer alan Kafkas dansları izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

Sahne gösterisinin yanında birde sergiye ev sahipliği yapan Nart Ateşi izleyenlerden tam not aldı.

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterilen oyun 3 Ekim tarihinde tekrar sahnelenirken de seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

 

24 Eylül'de Yeniden...

Bu güzel gösteri yoğun istek üzerine 24 Ekim tarihinde bir kez daha sahnelenecek.


 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele