DÇB Türkiyeli Yönetim Kurulu Üyelerinden Kamuoyuna Duyuru…

Çarşamba, 26 Ekim 2016 10:59

Geçtiğimiz hafta KAFFED Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama ile Genel Başkan Yaşar Aslankaya’ya 2020 yılına kadar Rusya Federasyonuna giriş yasağı getirildiği duyurulmuştur.  Bilindiği üzere KAFFED, Dünya Çerkes Birliğinin kuruluşundan bu güne değin tüm aşamalarında birliğin içinde olmuş, başta Türkiye’de yaşayanlar olmak üzere dünyanın her tarafında yaşayan Çerkeslerin, varoluş ve kültürel sorunlarının çözümü, Çerkeslerin anavatanları ile ilişkilerinin güçlendirilmesi, Kafkas-Rus savaşı ile sürüldükleri vatanlarına barışçıl ve gerçekçi politikalarla dönüşlerini temin etmek için çalışan bir kurumdur. Böyle bir kurumun başkanının hiçbir açıklama veya gerekçe ortaya konmaksızın yasaklanması anlaşılmaz ve kabul edilemez bir durum yaratmış ve geniş toplum kesimlerinde infiale sebep olmuştur. 

Atılan bu adımın bireysel olarak Sayın Yaşar Aslankaya’ya getirilmiş sıradan bir tahdit olmadığı açık olup, başta Türkiye’de yaşayan Çerkesler olmak üzere bütün diasporaya verilen bir mesaj olarak kabul edilmiştir. Açık, şeffaf, yapıcı ve barışçıl değerlendirmeler haricinde kapalı hiçbir ilişkisi ve ajandası olmayan bir kurumun temsilcilerinin bu şekilde tahkir edilmesi birliğimizin kuruluş amacı olan  “dünya Çerkeslerinin iyiliğine” hizmet etmeyecektir. Öte taraftan ortaya çıkan durumu KAFFED’e bağlı olan 54 derneğin üye ve yetkililerine de izah edebilmek mümkün değildir.

Bu değerlendirmeler ışığında KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya’ya getirilen bu kısıtlamanın kaldırılması için DÇB Başkanı ve yönetimi çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar Kabardey Balkar Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu nezdinde yürütülecek ve yasağın ivedilikle kaldırılması yolunda girişimler devam edecektir. Elbette diasporanın Rusya Federasyonu içinde yapabilecekleri sınırlıdır. Bu şartlar altında mevcut durumun korunması halinde, Rusya Federasyonu nezdinde hukuki mücadele başlatmak ve KAFFED’in DÇB ile olan ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi dahil olmak üzere bir çalışmanın başlatılması doğal karşılanmalıdır.

Bizler DÇB’nin Türkiyeli yönetim kurulu üyeleri olarak bu durumun çözümü için yapılan çalışmaların gerekli ciddiyetle ele alınıp ivedilikle sonuçlandırılmasını ve yasağın kaldırılmasını beklediğimizi, dahası atılan her türlü adımın titizlikle izleneceğini Çerkes kamuoyuna saygı ile duyururuz.

DÇB Türkiyeli Yönetim Kurulu Üyeleri

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele