Abhaz Şurası 6 Mayıs 2018 Günü Balbalı Köyünde Yapılacak

Çarşamba, 11 Nisan 2018 10:03

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Abhaz Halkı toplumsal ilişkilerini, yazılı olmayan kurallara yazılı yasalardan daha ciddi yaptırımlar yükleyerek sürdürmüştür. Bireyi önce eğiterek, sonra da sorumlu tutarak toplumu değer yargıları olan, eğitimli, geleneklerine bağlı bireylerden oluşturmayı başarmıştır.  Akan zaman içinde de değişmesi gerekenleri değiştiren, zararlı olanları da yasaklayan bir protokolü dinamik bir şekilde sürdürebilmiştir.

 

Cemiyetlerimizde ateşli silahların ve alkolün gerek ayrı ayrı gerekse birlikte kullanılmasının sebep olduğu pek çok acıklı olaydan sonra Abhaz büyüklerinin ve tüm köy temsilcilerinin katılımıyla 2004 yılında yaptığı toplantı, yanlış olana engel olma konusunda belki de dünyadaki tek örnektir. Anılan yılda bir araya gelen toplum büyükleri ve köy temsilcileri, toplantı tarihinden itibaren hiçbir köy düğününde silah kullanılmaması ve alkol tüketilmemesi konusunda ortak bir karar vermiş ve bu kararı da aksi davranışta bulunan kişilerin cemiyetlerine katılmama, cemiyetlere davet etmeme, toplumsal yaşamdan tecrit etme gibi ciddi yaptırımlarla güçlendirilmişlerdir. Burada öne çıkan yaptırım Abhaz dilinde (APXAŞARA) denen en güçlü utanma duygusudur.

 

Abhaz cemiyetlerinde ateşli silah ve alkol kullanılmamaktadır. Yaklaşık on beş yıldır cemiyetlerimizde artık acı ile anacağımız kötü hatıralarımız yoktur. Silah korkusu ile cemiyetlerini salonlara taşıyan halkımız, artık gönül rahatlılığı ile köylerinde ve tüm kültürel özelliklerini yaşatarak cemiyetlerini yapabilmektedir. Araştırıldığında rahatlıkla görülebilecektir ki dünyanın hiçbir yerinde yazılı yasaların bile bu kadar net sonuçları yoktur. Abhaz büyüklerinin almış olduğu bu karar eksiksiz uyan gençler, bu konuda en fazla övgüyü hak etmektedir.

 

Dönem dönem bu toplantıları yaparak alınan kararları hatırlatan toplum büyükleri, hem alınan kararları yaşatan gençlerimize teşekkür etmek, hem de bu kararın alındığı 2004 yılında henüz çocukken bugün genç olarak toplumuna hizmet edenlere bu kararları emanet etmek üzere Abhaz Köylerinin katılımıyla 6 Mayıs 2018 tarihinde Sakarya Balballı köyünde toplanma kararı almıştır.

 

Tertip Komitesi olarak halkımız adına bu toplantıya sizleri davet etmekle görevlendirildik. Katılmanız bizleri onurlandıracaktır.

 

PROGRAM:

 

Saat: 13.00 Organizasyon alanına gelen konukların karşılanması ve yemek ikramı.

Saat: 15.00 Açılış Konuşması,

Saat: 15.05 Ayhabı ve Protokol Konuşmaları,

Saat: 16.00 Abhaz Düğünü.

 

ULAŞIM-İLETİŞİM:

 

Bedilkadirbey Mahallesi Balballı/Akyazı- Sakarya Tel: 0533 457 20 89 - 0532 505 23 72

 

http://abhazpostasi.com/yazarlar/editor-den/tesekkurler-sabah-tesekkurler-gurbetci-abhazlar/187/

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele