KAFFED Yeni Anayasa Çalışmalarına Devam Ediyor

Pazartesi, 18 Mart 2013 08:05

Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak, yeni Anayasa sürecine katkı koyabilmek adına ciddi bir çalışma yapılmış, sonuçta hazırlanan dosya mecliste grubu olan tüm partilere götürülmüş, Anayasa Uzlaşma komisyonunda görevli milletvekillerine ulaşılmış ve taleplerimiz  hakkında bilgi verilmişti.

Sadece taleplerimizi iletmenin yeterli olmayacağının, bu taleplerin takibinin de gerektiğinin farkındayız. 

Bu amaç doğrultusunda, Federasyonumuz Türkiye de kurulu 89 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Denge Denetleme Ağının kuruluşundan itibaren içinde yer almıştır.

DENGE VE DENETLEME AĞI, TÜRKİYE’DE, İŞLEYEN BİR GÜÇLER AYRILIĞINININ ANCAK GÜÇLÜ BİR DENGE VE DENETLEME SİSTEMİNİ OLUŞTURARAK GERÇEKLEŞTİRLİLEBİLECEĞİNİ SAVUNMAKTADIR.

Federasyonumuz ağ içerisinde oluşturulan Savunuculuk ve İzleme Gruplarının her ikisinde de yer almakta ve Genel Başkan Yardımcısı Av. Hasan SEYMEN tarafından temsil edilmektedir.

Denge ve Denetleme Ağı çalışmaları aracılığıyla; kurumsal reformları siyasetin ve kamuoyunun gündeminde tutmak ve karar vericiler üzerinde baskı oluşturmak için biraraya gelmiştir.

Kafkas Dernekleri Federasyonun da içinde yer aldığı, 89 STK dan oluşan ağ, 10 milyondan fazla kişiye ulaşıyor; toplam kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık %20’sine sesleniyor.

Bugüne kadar İstanbul ve Ankara da olmak üzere 2 basın toplantısı düzenleyen Denge ve Denetleme Ağı, Mecliste gurubu bulunan Siyasi Partilerle ve Özellikle anayasa uzlaşma komisyonu üyeleri ile periyodik olarak görüşmekte ve bu görüşmelerin tamamına yakınında Federasyonumuz da temsil edilmektedir.

Bu kapsam da son olarak 12.03.2013 tarihinde biri Genel Başkan Yardımcımız Av. Hasan SEYMEN başkanlığında olmak üzere 10 ar kişilik 4 grup oluşturan Denge ve Denetleme Ağı katılımcıları Mecliste Grup Toplantılarına katılmış ve taleplerini tekrar dile getirmişlerdir.

KAFFED Genel başkan yardımcımız Av. Hasan SEYMEN Başkanlığındaki heyet  CHP Grup toplantısında katılmış ve daha sonra CHP li Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Atilla KART ve Rıza TÜRMEN ile görüşmüştür.

Federasyonumuz Yönetim Kurulu üyemiz  Yıldız ŞEKERCİ ise başka bir heyet içinde BDP ile görüşmeye katılmıştır. Grup toplantısının iptal edilmesi sebebi ile bu heyet ilk olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Altan TAN ile sonrasında da BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral DANIŞ BEŞTAŞ ile görüşmüştür.

Federasyonumuz hem Denge ve Denetleme Ağı içerisinde aktif olarak yer alarak hem de taleplerimizi her platformda savunup tekrar ederek yeni Anayasa sürecini hassasiyetle takip etmektedir.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 

86 Sivil Toplum Kuruluşundan Ortak Bildiri

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele