BDP: Çerkes Halkının Acılarını Paylaşıyoruz

Çarşamba, 22 May 2013 10:42

 

BDP Genel Merkezi, 21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada 19. Yüzyılda Çarlık Rusya’sı tarafından iki milyon insanın katledildiğini hatırlatarak, “Çerkes halkının acılarını paylaşıyoruz” dedi.

BDP yazılı açıklamasında, Çerkeslerin insanlık tarihinin gördüğü en kanlı ve acımasız soykırımlardan birine maruz kaldıklarını ifade ederek, soykırımın insanlık suçu olduğunu vurguladı.

ANF'de yer alan BDP’nin mesajı şöyle:

“21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Günü, insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden birinin anma günü, Çerkeslerin uğradığı soykırımın yıldönümüdür. Çarlık Rusya’sının emperyal politikaları doğrultusunda uyguladığı insanlık dışı uygulamaların simge günüdür. 19. yüzyılda Çarlık Rusya’sı tarafından iki milyon insanın katledilmesinin anılmasıdır.

Çerkesler, bir halklar hapishanesi olan Çarlık Rusya’sına karşı yurtlarının bağımsızlığını savundukları için defalarca katliamlara uğradılar. Son olarak 21 Mayıs 1864 tarihinde, direndikleri Çarlık ordusuna yenik düşen Çerkesler, insanlık tarihinin gördüğü en kanlı ve acımasız soykırımlardan birine tabi tutuldular. Rus, Osmanlı ve Britanya İmparatorlukları’nın işbirliğinde yurtlarından, dünyanın dört bir yanına sürgün edildiler. Çerkeslerin büyük bir kısmı çok kısa bir sürede anayurtlarından korkunç koşullarda sürgün edildi, üçte biri sürgün yollarında açlık ve hastalıktan hayatını kaybetti. Ürdün’e, Suriye’ye, Mısır’a, Filistin’e, Lübnan’a, Balkanlara dağıldılar. Ancak aradan geçen bunca zamana ve tüm baskılara rağmen, Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini koruyorlar.

Bu önemli gün; sıradan bir anma veya dert yanma günü değil, sürgünü, ve soykırımı ve bütünlüklü olarak ele alıp, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir haykırma ve hesaplaşma talebi günüdür. İnsanlığın bundan sonra bu gibi katliam ve soykırımlara uğramaması için geçmişle yüzleşmesi ve hesaplaşması kaçınılmazdır.

Bu anlayışla Çerkes halkının acılarını paylaşıyor, sürgünde hayatlarını yitirenleri saygıyla anıyoruz."

http://www.timeturk.com/tr/2013/05/21/bdp-cerkes-halkinin-acilarini-paylasiyoruz.html

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele