Göksun Çerkes Kültür ve Gençlik Şöleni Yapıldı

Perşembe, 04 Temmuz 2013 12:19

Geleneksel 10. Göksun Çerkes Kültür ve Gençlik Şöleni 30 Haziran Pazar günü Yantepe köyü şenlik alanında gerçekleştirildi. Sunuculuğunu camiamızın önemli ses sanatçısı ve sunucularından İshak Akbay’ın yaptığı programa AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Başkanı Zeynep Arıkan, Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, AK Parti Göksun İlçe Başkanı Talhat Koska, Afşin Belediye Başkan Yardımcıları, Afşin İlçe Meclis Üyesi Rufai Alkış, Çardak Belediye Başkanı Ali Kutlu, Afşin Kafkas Kültür Derneği Başkanı Adnan Özdemir ve Türkiye’nin değişik şehirlerinden yaklaşık 3000 vatandaş katıldı.

Programın başında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Bedri Tokuç ve Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan birer konuşma yaptılar. Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Bedri Tokuç konuşmasında, festivalin Kafkasya halklarının zengin kültürel mirasını öğrenme, kültürümüzü koruma ve geliştirme, ayrıca bu tür faaliyetler ile halklar arası dostluk ilişkilerinin sağlamlaşmasına, yeni neslin tarih ve kültür bilinci edinmesine yardım etmek, Kafkas kültürünün herkesçe daha iyi tanınmasına ve bilinmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediklerini ifade etti.

Programa Ankara Çerkes Derneği Elbruz Halk Oyunları Ekibinden Kafkas oyunları, İskenderun Kafkas Kültür Derneği Emef Müzik Grubu, Bursa’dan Folkethnica grubu ve solisti Gupse Seda Özdemir ve Balıkesir’den katılan değerli ses sanatçısı Sedat Sezan sahneye çıkarak izleyenleri mest ettiler. Dünya Çerkes Birliği’nin Suriyeli soydaşlarımızın anavatana dönüşünün sağlanması konulu toplantıya katılmak üzere Nalçik’te bulunan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Vacit Kadıoğlu ve Dernek Başkanımız Lisan Alkış ise telgraflarıyla programa katıldılar. Şenlik alanında kurulan stantlarda kültürümüze yönelik hediyelik eşyalar ve kıyafetler ile İskenderun Kafkas Kültür Derneği Emef grubunun yeni albümü de satışa çıkarıldı. Programın son bölümünde yapılan açık arttırmada heykeltıraş Eşref Baş’ın güzel eseri 1000 Euro bedelle Reyhanlı’dan Fethi Kanşat’a, Janberd Dinçer’den 1 adet kama ve kemer ise 1000 TL’ye Afşin Kafkas Kültür Derneği Başkanı Adnan Özdemir’e satıldı. Yaklaşık 3 saat süren bu güzel program gençlerin düğünleriyle sona erdi.

Dernek Yönetim Kurulu olarak, şenliğe emeği geçen başta Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Sayın Bedri Tokuç ve Yönetim Kurulu üyelerine, bu güzel sahnenin temin edilmesi hususunda ve programın her aşamasında desteklerinden dolayı Nadir Yamaç’a, sunumları ve vermiş olduğu güzel mesajlarıyla programa renk katan değerli sunucu ve ses sanatçısı İshak Akbay’a, Güney Marmara bölgesinin en sevilen seslerinden değerli Sedat Sezan’a, güzel sesiyle izleyenleri coşturan Gupse Seda Özdemir ve değerli grup üyelerine, Ankara Çerkes Derneği’nin Elbruz Kafkas Halk Oyunları ekibinin değerli gençlerine, İskenderun Kafkas Kültür Derneği’nin müzik grubu Emef’in değerli üyelerine ve şenlik alanında görev yapan Göksun Çerkes Kültür Derneği Gençlik Kolu Başkanı Mustafa Kurar ve tüm gençlerine, Derneğimiz Gençlik Kolu üyelerine ve ismini sayamadığımız tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. 

Kahramanmaraş Kafkaas Derneği

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele