1 Ağustos Anavatana Dönüş Günü Kutlu Olsun

Cuma, 02 Ağustos 2013 02:23

Bilindiği üzere Yugoslavya dağıldığında, çıkan iç savaş sırasında Kosova bölgesinde kalan Çerkes kardeşlerimiz çok zor durumda kalmıştı.

1998 yılında Adıgey Cumhurbaşkanı olan Sayın Aslan Carımov, o zamanın Kültür Bakanı Sayın Gazi Çemişo'yu görevlendirmiş, Rusya Federasyonu'nun sağladığı uçaklar ile 22 aileden oluşan 101 Adığe kardeşimiz Kosova'dan Adıgey'e taşınmıştı. Daha sonra Kosova'da kalan 23 Adığe daha Maykop'a gelmişti. Dönen kardeşlerimiz için Maykop şehrinin kenarında Mafehable köyü inşa edilmişti.

Bu olay, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nden sonra gerçekleşen en büyük kitlesel dönüş olayı olarak tarihteki yerini aldı.

Her yıl, 1 Ağustos tarihi bayram olarak kutlanmakta, geri dönüş için toplumu teşvik etmek amacıyla yaşatılmaktadır.

Yine Ağustos ayındayız ve yine dünyanın bir başka yerindeki, bu kez Suriye'deki Çerkesler iç savaş nedeniyle zor durumda.

Anavatan yine kucak açtı ve dönüş yolundaki evlatlarını bekliyor. Dünyanın başka başka yerlerindeki yani diasporadaki biz Çerkesler de dönüş yolunda zor durumda kalan kardeşlerimizin Anavatana sorunsuz kavuşmasını canı gönülden diliyoruz. Bu büyük kitlesel dönüşte acılar, yokluklar yaşanmasın.

Tüm diasporayı onlar için açılan yardım kampanyasına destek vermeye davet ediyor, asla unutmadığımız, unutmayacağımız büyük sürgünün ardından anavatana dönme mutluluğuna erişmiş tüm Çerkeslerin "1 Ağustos Anavatana Dönüş Günü" Kutluyoruz.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele