Abhazya Dışişleri Bakanı Çirikba'nın Ayaayra Mesajı

Salı, 08 Ekim 2013 08:24

Abhazya Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba’nın Abhazya'nın kurtuluşunun 20. yıldönümü nedeniyle KAFFED'in düzenlediği Ayaayra şenliklerine gönderdiği kutlama mesajı şenlikte bizzat Bakanlığın Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Alyas Asabua tarafından okundu. Sayın Çirikba’nın mesajı ekteki gibidir.

Saygıdeğer Soydaşlarımız, Kardeşlerimiz,

Abhazya Halkının 1992-1993 Kurtuluş Savaşı Zafer Bayramının 20. Yılı kutlamalarında sizleri tüm kalbimle selamlıyorum.

Bu bayram Abhaz halkının uzun zamandır kendi kaderini belirleyen, barış içerisinde ve komşuları ile uyumlu bir yaşam arzusunda olmasını sembolize etmekte. Bugün Abhaz halkının özgürlük ve bağımsızlık seçimi tüm varlığıyla yaşama geçmekte.

Biz Gürcü saldırganlara karşı kazandığımız zaferin 20. yılını, kazanılmış gerçek özgürlüğü kutluyoruz.

Bizim bu kararı almaktan başka seçeneğimiz yoktu. Buna Abhazya’nın milli savunmasını ve Abhazya Devletini kuran Vladislav Ardzınba, silah arkadaşları ve ilk çağrı ile saldırganlara karşı silahlanan çok milletli Abhazya halkı önderlik etti.

Türkiye, Suriye, Kuzey Kafkasya, Güney Rusya’dan gelip haklı savaşımızda bize omuz veren kardeşlerimizin desteğinin değeri bizim için çok büyük.

Vatanı savunmak her vatandaşın borcudur. Vatanımızın zor günlerinde diasporada yaşayan kardeşlerimiz vatanlarına karşı olan samimi duygularını gösterdiler. Mesafeye ve diğer zorluklara aldırmadan Gürcü saldırganlara karşı yanımızda durdunuz, ortak vatanımızı Apsny’mızı beraber koruduk ve bugün zaferimizi beraber kutluyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

1993 senesi 30 Eylül tarihinde Abhazya silahlı kuvvetleri ve Gönüllü taburları Abhazya’nın İngur sınırına çıkarak Apsny’nın kutsal topraklarından düşmanı tamamen temizlemişlerdir.

Bu savaş bizim gibi azınlık olan bir ulus için çok büyük bedeller ödetmiş, binlerce şehide ve binlerce ailenin trajedisine sebep olmuştur. Şehitlerimizin anısı her zaman kalbimizde yaşayacaktır ve onların cesareti gelecek nesillere aktarılacaktır.

Saygıdeğer Soydaşlarım,

Anavatanınızda uzakta yaşarken onunla sıkı ilişkiler içinde bulunmanız, hayatına dahil olmaya çabalamanız, Abhaz kültürünün varlığını sürdürmesine, yayılmasına katkıda bulunmanız, Abhazya Cumhuriyetinin imajının korunması ve Abhaz dilinin popülerleşmesini sağlamak için emek vermeniz, Abhaz örf adetlerini koruyarak gelecek nesilleri bu terbiyede yetiştirmeniz bizi çok mutlu etmekte. Biz gerçekten mükemmel bir zamanda yaşıyoruz. Bugün Abhazya’nın bağımsızlığı için sağlıklarını hatta canlarını feda eden atalarımızın bize bıraktığı gibi özgür, refah içinde olan yeni bir Abhazya Devleti kurma şansına sahibiz. Bu fırsatı sonuna kadar gerçekleştirebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Değerli Kardeşlerim,

Hepinizin zafer bayramını tüm kalbimle kutlamama izin verin.

Vatanımızda ve tüm Dünya’da barışın hüküm sürmesi dileğiyle.

Tüm içtenliğimle hepinize sağlık, refah ve yeni başlangıçlarda başarılar diliyorum.

Büyük zafer bayramımız kutlu olsun.

Saygılarımla

Viyaçeslav Çirikba
Abhazya Dışişleri Bakanı

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele