KAFFED'den TRT'ye Mektup

Perşembe, 06 Şubat 2014 00:00

Kafkas Dernekleri Federasyonu TRT'nin Soçi Olimpiyatlarını yayınlama kararı üzerine Genel Müdürlüğe bir yazı gönderdi.

Gönderilen yazı ekteki gibidir. 

 

İbrahim Şahin
Genel Müdür, TRT
Turan Güneş Bulvarı
06109 OR-AN
Ankara

Sayın Şahin,

7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun Soçi şehrinde düzenlenecek olan 22. Kış Olimpiyatlarının TRT Spor ve TRT HD’de yayınlanacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bilindiği gibi Soçi Olimpiyatları, Çerkesce Kbaada, Rusça Krasnaya Polyana, yani Kızıl Çayır olarak bilinen yerde düzenleniyor. Kızıl Çayır, Çarlık ordusunun, 21 Mayıs 1864 tarihinde düzenledikleri askeri geçit ile Çerkesleri yurtlarından sökmek için yürütülen savaşı kazandıklarını ilan ettikleri yerdir. Bu savaş sonucu Kafkasya Çerkeslerden arındırılmış ve 1.500.000 Çerkes yurtlarından sürgün edilerek Osmanlı topraklarına gönderilmiştir. Yüz binlerce insan sürgün yollarında açlık, sefalet, soğuk  ve salgın hastalıklar yüzünden can vermiştir. Osmanlı topraklarına ulaşabilenler ise geniş bir coğrafyaya dağıtılmıştır. Bu nedenle Soçi, Çerkesler ve insanlık açısından soykırım ve sürgünün simgesi olmuştur.

Ne yazık ki, amacı barışı ve uluslararası işbirliğini spor yoluyla yükseltmek olan olimpiyat, Çerkeslerin katledildiği bölgede yapılacaktır. Sanki Çerkesler burada hiç yaşamamış, bu topraklarda ölmemiş, bu topraklardan sürülmemiş gibi, dostluğun ve barışın simgesi olimpiyat ateşi burada yakılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Çerkeslerin ödediği vergiler ile hizmet veren TRT'nin, kendi vatandaşlarının acılarını paylaşması ve tarihsel gerçeklere yer vermesi objektif habercilik açısından bir zorunluluktur. Bu nedenle Türkiye Çerkeslerinin temsilcisi olan Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak TRT’nin bu çok hassas konuda gerekli duyarlılığı göstereceğine inanmak istiyoruz.

Saygılarımızla,

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele