Sakarya'da 21 Şubat Anadil Günü Etkinliği Düzenlendi

Cumartesi, 22 Şubat 2014 00:00

Kafkas Dernekleri Federasyonu Abhazya Çalışma Grubu tarafından organize edilen "21 Şubat Dünya Anadili günü" etkinliği Adapazarı Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleşti. AKM’de yapılan etkinliğe katılım oldukça yüksekti.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sevda Alankuş "Kimlik - Anadil ilişkisi" konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Alankuş yaptığı konuşmada, “Bir yerde sorun varsa o sorunu bir gün hatırlar ve sonra unuturuz. Bunların adına değişik isimler konarak engelliler haftası, yaşlılar haftası da deriz. Ve o hafta geçer sonra sorunu unuturuz. Bugün de içinde bulunduğumuz Anadil haftası öyle bir şey. Anadil hareketi denildiği zaman yarında bir şey yapabilmekten bahsediyoruz. Bugün hatırlayıp, üzülüp değil, hemen yarından sonra bir şeyler yapmak gereken durumdan söz ediyoruz. Anadil hareketi günü olarak ilan edilen bugün, 1999’da Pakistan'da bir dili, zorunlu hale getirmek için uğraşanlara karşı direnen öğrenciler öldürüldüğünde o günün anısına koyulmuştur. Dünyada 500 Milyon dil iz bırakmadan yok olmuştur. Dünyanın yaşına bakılarak bu sayıyı verebiliyoruz. 1950’li yıllardan buyana yok olan dillerin sayısı 230’dur. Dünya’da konuşulan 6 bin dilin yarısının bu yüzyılının sonuna kadar yok olma tehdidinin olduğu söyleniyor. Bazı araştırmalara göre her yıl 10, bazılarına göre ise iki hafta da bir dil yok oluyor. Bu kadar çok dil olduğunu açıkçası bende bilmiyordum. Dünyada ne kadar çok kabile, topluluk, cemaat var bu sayede görebiliyoruz. Türkiye’deki mevcut dillere bakacak olursak 36 dilin varlığından bahsediliyor. Bu dillerin durumlarına baktığınız da farklı farklı kaynaklar da farklı rakamlarla karşılaşıyoruz. Bir dilin yaşayabilmesi için o dili en az 100 bin kişinin konuşması gerekiyor.  www.ethnologue.com sitesinde verilen rakamlara göre, Türkiye’de Abazacayı 10 bin kişi konuşuyor, Abhazcayı 4 bin kişi. Adıgecenin Adıgey lehçesini 70 bin kişi, Kabardey lehçesini ise 202 bin kişi Türkiye’de konuşuyor.  Çeçenceyi Türkiye’de 8 bin kişi konuşuyor. Anadilimizi korumaya birey hakkı olarak bakılması gerekiyor. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır" dedi.

Alankuş’un anadilin önemine dair yaptığı sunum eşliğindeki konuşmasının ardından ünlü sunucu Ali İhsan Varol sahneye çıkarak Adıge - Abazaca kelime oyununu sundu. Sorarken hem düşündüren Varol, hem de esprileriyle büyük beğeni kazandı.

Kelime oyunun ardından sahne alan Gupse Seda Özdemir hem çeşitli dillerde hem de Adıgece ve Abacaza söylediği şarkılarla beğeni toplandı.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele