Kaffed: Seçimlerin Engellenmesini Kınıyoruz

Pazar, 24 Ağustos 2014 11:03

Abhazya Parlamentosu'nun 21 Temmuz 2014 günü Abhazya Seçim Kanunu'nda yaptığı değişiklik ile diasporada yaşayan Abhazya vatandaşlarının seçimlerde oy kullanabilmesi için gerekli yasal zemin hazırlanmıştır. Bu doğrultuda Abhazya Merkezi Seçim Kurulu gerekli girişimlerde bulunmuş ve 24 Ağustos günü İstanbul'daki Abhazya Temsilciliği'nde seçim sandığının açılması kararlaştırılmıştı.

İstanbul'da seçim sandığı kurulacağı haftalar öncesinden medya organlarında duyurulmuş, seçim gününe kadar bu konuda herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmamış ve oy verme işlemi bugün saat 08:00'de olağan şekilde başlamıştır. Ancak oy verme işlemi başladıktan yaklaşık 2 saat sonra emniyet güçleri seçim merkezine gelerek seçimin yapılamayacağını ve seçim sandığında el konulacağını bildirmişlerdir. Federasyonumuzun seçim sürecine verdiği desteğin devamı olarak bu haksız müdahale karşısında da yetkililerimiz ve üyelerimiz olay yerinde seçimin güvenli şekilde yapılması ve müdahalenin engellenmesi için yoğun gayret göstermiştir.

Türkiye'de yaşayan ve çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da olan Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlarının Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanması en doğal haklarıdır ve bu haklarının engellenmesine yönelik herhangi bir yasal gerekçe bulunmamaktadır. Bu nedenle Abhazya vatandaşlarının en doğal demokratik haklarının kullanılmasını engellemeye yönelik bu tutumu kınıyor, yetkilileri acilen seçimlerin olağan koşullarda gerçekleşmesi için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele