Okur-Yazar mısınız? Anadilinizde?

Cumartesi, 14 Mart 2015 15:49

Anadilimiz ve kültürümüzün kaybolmak üzere olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Dilimiz ve kültürümüzün yok olmanın eşiğine gelmesinin nedenlerini, Anavatanımızdan koparılışımızdan başlayarak, üzerinde yaşadığımız devletlerin politikaları, bizden önceki neslin tutumu ve halkımızın içinde bulunduğu duruma dek uzanan geniş bir yelpazede ele alabiliriz. Hatta bu sorunu yaratan devletlerden başlayarak bireysel olarak kendimize dek, en çok veya en az sorumlular sıralaması da yapabiliriz.
 
Fakat yokoluş gerçeğine rağmen, bu topraklardaki 151. yılımızda hala anadilimizi konuşabilen, okuyabilen ve yazabilenlerimizin olduğu gerçeği de önümüzde durmaktadır. Hayat bulduğu ve beslendiği vatanından kopartılmış anadilimizin, tüm olumsuzluklara rağmen bugünlere gelebilmesi için büyük mücadeleler verildiğini vurgulamak gerekir. Anadilimizin yaşatılması yolunda emeği geçen herkesi tarihimiz takdirle anacaktır.

Günümüzde herkesin üzerinde anlaştığı diğer bir konu ise, devlet bir anadil politikası geliştirmedikçe, derneklerle veya özel kurslarla kaybolmak üzere olan bir dili yaşatmanın mümkün olmadığıdır. Devlet, yurttaşların dillerini ve kültürlerini korumaları için sadece izin veren değil, destekleyen bir konumda olmalıdır. Devlet anaokulundan başlayarak eğitim ve öğretim yaşamının her aşamasında anadilimizin öğrenilmesi için yasal zemini ve maddi imkanı sağlamalıdır.

Bunlar ve benzeri talepler bireysel ve kurumsal olarak her zeminde mutlaka dile getirilmesi ve takip edilmesi gereken en temel insani haklarımızdır.

Peki devletin bu taleplerimizi yerine getirmesini isterken veya beklerken bizler, bireysel ve kurumsal olarak neler yapabiliriz veya yapmalıyız?

Anadilimizi korumanın ve yaşatmanın asimilasyon ve inkar politikalarına karşı bir duruş olduğunu anlamalı ve anlatmalıyız.

Anadilimizin kaybolma sürecine dikkat çekmeli ve toplumuzda farkındalığı artırarak anadilin öğrenilmesi için gösterilen çabaların kat be kat artmasını sağlamalıyız.

Toplum kendi anadiline sahip çıkar ve yaşatılmasını için elinden gelen çabayı gösterirse, bu toplumsal gayret ve irade, devleti bir anadil politikası geliştirme yolunda zorlayıcı etken olacaktır.
 
“Bir dil az sayıda insan tarafından konuşulduğu için değil, bilenler o dili konuşmadığı için yok olur.” 

Anadilimizin kaybolma tehlikesi karşısında anadilini bilen veya bilmeyen herkesin yapabileceği şeyler mutlaka vardır. Ancak anadilimizin yaşatılması ve geliştirilmesi yolunda en önemli görev anadilini bilen kardeşlerimize düşmektedir.

Anadilini bilen herkesin azimle, özveriyle, mutlaka okur-yazar haline gelmesi toplumsal bir görev haline gelmiştir.

Eğer anadilimiz yaşatılabilirse bunun onuru, anadilini konuşan, okuyan, yazan ve gelecek nesillere aktaran kardeşlerimizin olacaktır. Ve eğer başarabilirsek, dilimizin küllerinden doğuşunun destanı yeniden yazılmış olacaktır.

Kaffed olarak anadilimizin kaybolma sürecine dikkat çekmek için “Anadilde Okuma- Yazma” seferberliği başlatıyor, anadilini bilen herkesi okuma-yazma öğrenmeye davet ediyoruz.

Bu amaçla bir araya gelen anadil öğretmeni ve emekçileriyle birlikte, derneklerimizde devam etmekte olan kurslara katılımın ve devamlılığın sağlanması yolunda çalışmalar yapacağız. Kurs açılamayan ve dernek veya köylerde  kurs açılması için talep yaratmaya çalışacağız. Kurslarda kullanılabilecek, halihazırda ulaşılabilir durumdaki eğitim materyallerinin yeniden tanıtımı yapacağız ve farklı eğitim materyallerin oluşturulması veya temin edilmesi için çalışacağız. Anadilin, sosyal medya dahil her ortamda kullanılmasını teşvik edeceğiz.

Anadilimiz konusunda kaygı duyan herkesi bu önemli davaya katkı sağlamaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu
 


Notlar:

Daha önce Kaffed tarafından iki ayrı yerde düzenlenen “Okuma/Yazma Öğrenme Kursları"nı talep edenlerin Kaffed ile iletişime geçmeleri rica olunur (e-mail: info@kaffed.org).

İlgili kurs haberleri için lütfen burayı tıklayınız.

Anadilimizi öğretmek amacıyla yazılmış kitapları Kafdav Yayıncılık WEB sitesinden sipariş edebilirsiniz. Bu kampanya dahilinde kitaplarda çeşitli oranlarda indirimler yapılacaktır.  Kitap listesi için tıklayınız.

Sayın İlhan Aydemir tarafından, Adıgece (Doğu Diyalekti) öğrenmek için hazırlanmış olan derslerden faydalanabilirsiniz. Bu derslere ulaşmak için tıklayınız.

İnternetten Adıgece (Batı Diyalekti) öğrenebilmek için Goethe-Verlag sitesinden yararlanabilirsiniz. Siteye erişmek için tıklayınız.
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele