Basın Açıklaması: Anadil Resmi Alfabe İle Öğretilmelidir

Pazartesi, 13 Nisan 2015 13:40
Ortaokullarda okutulan seçmeli Adıge dili derslerinde iki yıldır resmi Adıge alfabesi ile hazırlanmış müfredat uygulanmaktadır. Bu uygulama devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı, Adige Dil Derneği (ADDER) tarafından latin harflerle hazırlanmış farklı bir müfredatı daha kabul etmiş ve söz konusu müfredat MEB-Tebliğler Dergisinin Nisan sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşılmaz uygulamayla Milli Eğitim tarihinde bir ilk yaşanarak, bir dersin iki ayrı müfredatı ve iki ayrı alfabesi olmuştur. Bu durum eğitim programı tekniklerine ve müfredatta birlik ilkesine aykırıdır. Bu durumu yaratanlar yasalara aykırı davranmaktadır. Hem yasal açıdan hem de dil bilimsel açıdan suç işlenmektedir.
 
Bu gelişme nedeniyle Kaffed tarafından 16 Nisan 2015 günü, Ortaokullarda Adıge dili seçmeli ders müfredatı ve alfabesi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve Türkiye'de Adıgece eğitimi engelleyecek bu kararın geri alınmasını sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılacaktır.
 
Kaffed olarak, Anadilimizin geleceğini olumsuz etkileyecek bu durum ile ilgili kaygılarımızı daha yüksek sesle duyurabilmek için, tüm Çerkesleri ve Çerkes dostlarımızı basın toplantımıza davet ediyoruz.
 
Basın Açıklaması: 16 Nisan 2015 Perşembe, Saat 13:00
Milli Eğitim Bakanlığı önü, Kızılay, Ankara

NOT: Ayrıca Kaffed üyesi derneklerimiz bulundukları şehirde belirlenecek yerlerde yine aynı gün ve saatte aynı basın açıklaması yapacaktır.

Eskişehir: 16 Nisan 2015 Perşembe, Saat 12:45
Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü önü

Kayseri: 16 Nisan Perşembe Saat:13:00
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası Önü.

İstanbul: 16 Nisan Perşembe Saat: 13.00
Ankara Caddesi No:2 A Blok Cağaloğlu Fatih/İSTANBUL

Çorum ve Hamamözü Derneği 16 Nisan 2015 Perşembe Saat 12:45
Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önü
 
Sakarya: 16 Nisan Perşembe Saat: 12.45
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önü
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele