Kaffed Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'nde

Cumartesi, 06 Haziran 2015 09:36

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve Kabardey Balkar-Karaçay Çerkes Çalışma Gurubu Üyesi Vedat Meker 25-26 Mayıs 2015 tarihlerinde görüşmeler yapmak üzere Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'ne gitti.

25 Mayıs günü Abaza Xase'de yapılan toplantıya Adıge Xase Başkanı Çerkes Muhammed, üyeler Albert Ademoque, Ali Aslanov, Timur Ju, Abaza Xase Başkanı Muhadin Şinkao ve Xasenin Yönetim Kurulu üyeleri, Alaşara yönetiminden Ramazan Mxtse ve Murat Muk ve Şarpnı’dan Rasul Uşa katıldı.

Toplantıda Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Kaffed'in yapısı hakkında bilgi verdi. Sayın Aslankaya, Kaffed ile Karaçay Çerkes Cumhuriyeti arasında, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey Balkar Cumhuriyetleri ve Abhazya ile geliştirilmiş olan ilişkiler düzeyinde bir ilişki geliştirilememiş olduğunu, Kaffed olarak, geç kalınmış da olsa ilişkilerin kurulup geliştirilmesi maksadıyla Türkiye’den Çerkessk’e geldiklerini ve ulusal sorunlarda birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Abaza Xase Başkanı Muhadin Şinkao, salonda bulunanları tek tek tanıtıp ziyaret için Kaffed'e teşekkür ettikten sonra, Abaza Xase’nin 27 Ekim 1987’de kurulduğunu, 1991’den sonra da Abaza Halkı Büyükleri, Abaza Kadınları Örgütü, Alaşara ve Şarpnı’nın kurulduğunu belirterek Karaçay Çerkes'teki örgütlenme süreci ve sorunları konusunda bilgi verdi. Sayın Şinkao, Abaza Xase’nin DÇB üyesi olduğu dönemde kurumlar ve halklar arasında daha güçlü bir iletişimin olduğunu ve Akbaş Boris’in başkanlığı döneminde ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğununu da belirtti.

Sayın Aslankaya, tüm emperyal güçlerin bölge üzerinde hedeflerinin olduğunu ve her birinin kendine göre bir planının olduğunu, bu planlardan kısa vadede bizi en olumsuz etkileyecek olanının toplumumuzu ayrıştırmaya yönelik olan çalışmaların olduğunu, bu güçlerin Adıge-Abaza ayrışmasını desteklediklerini, bir olup güçlenmemiz gerektiğini, Kaffed  üye dernekleri içerisinde hiçbir ayrım gözetilmeksizin Abaza, Adıge, Oset, tüm Kuzey Kafkasya halklarından üyelerimizin olduğunu ifade etti.

Buradaki görüşmelerin ardından hep birlikte Alaşara’ya geçildi. Sayın Mxtse Alaşara’nın yapısı, çalışma şekli ve hedefleri ile ilgili bilgi verdi. En önemli faaliyet alanlarının dil ve tarih olduğunu, siyasi konularda faaliyetlerinin olmadığını söyledi ve Kaffed ile doğrudan ve öncelikli olarak, Bayrak Günü kutlamaları ve Abazaca dil eğitimi için alfabe ve kitap temin edilmesi konularında çalışabileceklerini, Abazaca eğitici eğitimi konusunda yardımcı olabileceklerini ifade etti. Sayın Mxtse'nin Türkiye’den web sitesi için haber gönderecek bir muhabir temini ve Alaşara’nın web sitesine Kaffed'in sitesinden link verilmesini talebi üzerine bu konularda işbirliği kararı alındı.

26 Mayıs günü davet üzerine 3000 civarında Abaza nüfusun yaşadığı Kislavodsk şehrine gidildi. Heyeti, şehir girişinde Kislavodsk Abazaları Derneği Başkanı Makov Agurbi, Yaşlılar Konseyi Başkanı Şeremetov Sos ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Fizikov Radiy tarafından karşıladı.

Kislavodsk Abazaları Derneği'nde yapılan görüşmede Dernek Başkanı Makov Agurbi, bir dernek çatısı altında örgütlendiklerini ama maddi ve fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadıklarını, bunu aşmak için uluslararası bir STÖ niteliği kazanmak üzere Kaffed ile işbirliği yapabileceklerini, şehir içerisinde dağınık yaşadıkları için anadilin hızla unutulmakta olduğunu, Çerkessk’te faaliyet gösteren diğer örgütlerle iletişim halinde olduklarını ve onlarla yapılacak her işbirliğine kendilerinin de hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmeler, Kaffed ile Karaçay Çerkes'teki kuruluşlarımız arasında ilişkilerin güçlendirilmesi dileğiyle sona erdi.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele