Terörü Lanetliyoruz

Terörü Lanetliyoruz
17 Şubat saldırısının yaraları henüz sarılmadan Ankara'da yeni bir terör saldırısı gerçekleşti. İlk açıklamalara göre 34 kişi hayatını kaybetti, 70'den fazla kişi yaralandı. Can kaybının daha fazla olmasından endişe ediliyor.
 
Ankara'da gerçekleşen terör saldırısı karşısında kelimelerin bile anlamsızlaştığı bir hal içerisindeyiz. Ancak şu da bilinmelidir ki; hiçbir hal bu ve benzeri olayların toplumumuz nezdinde sıradanlaştığı" anlamına gelmemektedir. İnsan hayatının kutsallığı medeniyetimizin en temel ilkesidir ve bu ilke bir an dahi unutulmadan benzeri olayların bir daha yaşanmaması yönünde gerekli tedbirlerin alınması elzemdir. Bu menfur saldırı vesilesiyle bir kez daha terör ve şiddetin her türlüsünü lanetliyor, bu insanlık dışı saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
 
Türkiye özellikle son bir yıldır, kutuplaşmanın hızla arttığı, nefret söylemlerinin olağanlaştığı, şiddetin günlük yaşamın parçası haline geldiği bir kısır döngüye sürükleniyor. 21 Mayıs yaklaşırken, 21 Mayıs'ta yaşadığımız büyük acıları her gün çevremizdeki ülkelerde ve Türkiye'de, hemen yanı başımızda giderek artan oranlarda gözlüyoruz. Yaşanan acılardan dolayı sadece eğlence içerikli değil, her türlü sosyal ve bilimsel etkinlikler ve etkileşimler bile yapılamaz hale geliyor. Karamsarlık, umutsuzluk ve çaresizlik hepimizi kuşatıyor.
 
Terör eylemlerinin amacı da bu: karamsarlık, umutsuzluk ve çaresizlik. İşte tam da bu nedenle evrensel insan hakları temelinde, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal görüş, ulusal köken ve sosyal konumu ne olursa olsun herkesin eşit ve aynı haklara sahip olduğu ilkesi doğrultusunda tüm insanların özgür ve mutlu yaşayabileceği idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Teröre karşı çıkmanın en etkili yolu, bizi sürüklemek istediği karanlığa ve barbarlığa karşı çıkmaktır.
 
Her zaman vurguladığımız gibi tüm halkımızı, dostlarımızı ve vatandaşlarımızı provokasyonlar konusunda dikkatli olmaya, "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesinin gerçekleşmesini sağlamak için mücadele etmeye davet ediyoruz.
 
Kafkas Dernekleri Federasyonu
yukarı çık