Adıgey Cumhuriyeti'nin 25. Yılı Coşkulu Kutlandı

Pazar, 20 Kasım 2016 12:45

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Rusya Federasyonu'na bağlı Adıgey Cumhuriyeti'nin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir kutlama etkinliği düzenlendi. ODTÜ Vişnelik Tesisleri'ndeki etkinliğin ev sahipliğini KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yönetim kurulu üyeleri yaparken, etkinliğe Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhammed Kul, AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan,  AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile çok sayıda davetli katıldı.  Gecede Çerkes kültürünün yaşatılmasına emek veren kişi ve sanatçılara da plaket verildi.  Etkinlikte Rahşan Erdoğan Yılmaz, Hava Karadaş ile Azmi Toğuzata Çerkesce şarkılar seslendirirken, Ankara Çerkes Derneği Badin Müzik grubu ile pşinawe Berkuk Kaynak dinleyenlerin kulaklarının pasını sildi. Keman öğretmeni Semra Fayez yönetimindeki çocuk keman grubu da büyük beğeni kazandı. 

 SEYEHAT KOLAYLIĞI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Rusya ile yaşanan uçak krizi dolayısıyla Kafkasya ile de iletişim ve ulaşımın sekteye uğradığını aktaran Yaşar Aslankaya, Adıgey Cumhuriyeti ile Türkiye arasında seyahat ve iletişim kolaylığının çok önemli olduğunun altını çizdi.   

 DİL VE KÜLTÜR ALANINDA KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Adıgey Cumhuriyeti'nin 25. yılında dil ve kültür alanlarında çok önemli kazanımlar elde ettiklerine ve bunların kendileri için övünç kaynağı olduğuna değinen Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhammed Kul da konuşmasında:  “Hem diasporada hem anavatandaki insanlarımız kuruluşumuzu güzel bir şekilde kutladılar. 25 yıllık cumhuriyet tarihinde dil ve kültür alanında çok önemli kazanımlarımız oldu. Bu kazanımlar bugün hepimiz için bir övünç kaynağıdır. Rusya Federasyonu’nda 40 civarında özerk ve federe bölge var. Adıgey Cumhuriyeti, bunların arasında bir numara. Zaten plaka numarası da 01. Rusya Federasyonu’ndan istediğimiz bütün taleplerimizin yerine getirilmesi konusunda işbirliği çalışmalarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz.  Bütün ülkelerde yoğun Çerkes nüfusu var en büyük yoğunluk Türkiye’de. 25. yılımız hepimize kutlu olsun.”  

ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ

Çocuklarının Çerkesce konuşmasının en büyük hayali ve isteği olduğunu aktaran, Çerkescenin okullarda okutulması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydeden AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz de bir göç vesilesiyle Türkiye’ye geldik, farklı özgün bir kültürümüz var, dilimiz var, değerlerimiz var. Hızlı değişim içerisinde değerlerimizi kaybetmeden yaşatabilmek en büyük kaygımız.  Benim anadilim Çerkesce, Çerkescenin devam etmesi, yaşaması ve çocuklarımın bu dili konuşması benim en büyük hayalim ve isteğim. AK Parti döneminde, ana dilde eğitim konusunda yasal engeller aşıldı ama gelinen nokta tabi ki yeterli değil.  Bizlerin de yapması gereken çok şey var, derneklerimizin, federasyonumuzun ana dilde eğitim ile alakalı halen dilini kaybetmemiş bölgelerde çalışma başlatılması lazım. Okulların açılması lazım. Biz de siyaseten bulunduğumuz noktada elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çerkes dilinin öğretilmesi için eğitimcilerin de yetiştirilmesi gerekiyor. Üniversitelerde Adıge dilinin okutulması konusundaki engellerin aşılacağına da inanıyorum.” 

 ORTAK GELECEĞİ DE BERABER OLUŞTURACAĞIZ

Çerkeslerin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve bugüne gelmesindeki rolünün önemli olduğunu kaydeden AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan özetle şöyle konuştu: “Şanlı bir tarihin, zengin bir kültürün, köklü bir medeniyetin mensuplarıyız. Diline, kültürüne, inancına, tarihine, örf adetine her daim sahip çıkma azminde olan bir milletiz. İstiklalin, hürriyetin, özgürlüğün, devletin, vatanın ne olduğunu en çok ve en iyi bizler biliyoruz. Bizler geçmişte hala günümüzde her daim, asaletin, cesaretin, kahramanlığın, nezaketin, zarafetin hep iyi örnekleri olarak yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yükselmesinde, bugünlere gelmesinde istiklalinde ve inşallah istikbalinde ortak kaderi beraber yazmış, ortak kaderi beraber oluşturmuş ve inşallah ortak geleceği de beraber oluşturacağız. Millet olmak bu demek, sınırları aşmak, dünyanın neresinde olursak olalım birbirimizin sevincine ortak olmak, acısını paylaşmak her zaman aynı duyguları aynı hassasiyeti yaşıyor ve taşıyor olabilmek bizi biz yapan en önemli değerler. Bu değerleri çok daha canlı, kuvvetli ve geliştirerek muhafaza etmek hem anavatanımızla kuracağımız diyalogları çok sağlıklı bir zeminde sürdürmek hem de başta ülkemiz olarak dünyanın dört bir yanında bulunduğumuz ülkelerde o ülkenin asli ve eşit vatandaşları olarak oraya katkı sağlamak ve her şeyden öte, ismimiz mensubiyetimiz ifade edildiğinde ‘iyi bir insan’ vasfıyla örnek gösterilen olmak için bu tür etkinlikler yapmak, birbirimize katkıda bulunmak zorundayız. Bu birlik, destek olma, dostluk, kardeşlik şuuru var oldukça, dünyanın neresinde olursak olalım hep çok daha güçlü hep çok daha iyi ve güzel günlere yürüyebileceğimiz inancını pekiştireceğiz. “

ADIGELER TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ SINIF VATANDAŞIDIR

Çerkeslerin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşı olduğuna vurgu yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda kalmış, sürgünden, acıdan, vatan hasretinden yeteri kadar payını almış olan siz Çerkes dostlarımın binlerce kilometre ötede kurulan ancak kalpleri orada atan anayurtlarının 25 yılı bulan ülkelerinin kuruluş yıldönümünü yürekten kutluyorum. Adıgeler çok eski, kadim bir ulustur. Kültürlerini, dillerini nesilden nesile aktarmayı başarabilmiş bir halktır. Kahramanlık, yiğitlik ve asaletle örülü bir tarihsel geçmişi olan Adıgeler, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşıdır. Hem yaşadıkları ülkeleri olan Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılıkları nedeniyle takdiri hak ederler hem de Kafkasların kartalları olarak tarihsel vatanlarına bağlılıkları nedeniyle takdire şayandırlar.” 

 KURULUŞUNDA ALINTERİ KANI GÖZYAŞI VARDIR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Çerkeslerin emeği, alınteri ve kanı bulunduğunu kaydeden Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen ise “Adıgey Cumhuriyeti’nin Maykop şehri ile Çankaya kardeş kent. Rusya ile siyasi kriz de yavaş yavaş çözüldüğüne göre kardeş kent konumuzu daha da geliştireceğiz.  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda, temelinde Çerkeslerin çok büyük bir emeği, alın teri, kanı, gözyaşı vardır.  Türkiye anavatan olarak Çerkeslere büyük bir minnet borcu vardır, bunun da her zaman dile getirilmesi lazım.  Biz de Çankaya Belediyesi olarak Çerkes dil ve edebiyatının tekrar gündeme gelmesi, kaybolmaması, yeni kuşaklar tarafından öğrenilmesi amacıyla gerçekleştiriyoruz. Hepimizin aydınlık bir Türkiye istediğini biliyoruz, 1864’ler bir daha yaşanmasın istiyoruz” dedi. 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele