Güney Marmara Bölge Toplantısı Yapıldı

Salı, 22 Kasım 2016 08:11

Güney Marmara Bölge Dernekleri 2016/2017 dönemi ilk toplantısı Susurluk Kafkas Derneği ev sahipliğinde  13 Kasım 2016 tarihinde yapıldı.

Toplantıda bölgedeki Suriyeli Çerkes hemşerilerimizin durumları değerlendirildi. Genelde herhangi bir sorun bulunmadığı anlatılırken, Gönen’de  ihtiyaçları bulunan Suriyeli ailelere yardımcı olunması gerekliliği üzerinde duruldu.

Güney Marmara etkinliklerinin de değerlendirildiği toplantıda bir takvim hazırlandı. Bu bağlamda 21 Mayıs değerlendirildi. 10 Aralık tarihinde Balıkesir’de Zehes, Şubat ayında Susurluk’da bir etkinlik, 14 Mart  Adıge Dil Günü nedeniyle Bandırma’da bir etkinlik ( 11 MART ), 18 Martta Çanakkale’de bir etkinlik ve son olarak 1 Temmuz tarihinde de Güney Marmara şöleni yapılması kararlaştırıldı. Şölenin organizasyonunu Gençlik kolu üstlendi.

Karşılıklı görüş alışverişleri ile birlikte toplantıda alınan kararların bazıları ise şöyle:

Anadil konusu görüşüldü, her dernek kendi bölgesinde özellikle öğretmenler tespit edip, anadil kursu açılmasını sağlayacak.

Federasyon başkanımız Sayın Yaşar Aslankaya’nın Rusya’ya “Giriş Yasağı” konusu görüşüldü ve kınandı. Konu ile ilgili yapılan yazışmaların sonuçları beklenecek, ona göre belirlenen çerçevede yapılabilecekler konuşulacak.

19 kasımda Ankara’da yapılacak olan KAFFED Başkanlar Kurulu Toplantısı ve Adıgey’in 25. Kuruluş Yıldönümü kutlamasına her dernekten 2 kişi katılacak. (Balıkesir 2,Bandırma 3, Gönen 2, Susurluk 2, İnegöl 2, Bursa 2 kişi katılacaklarını belirttiler.)

 

 

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele