Dışişleri Bakanlığı: Çerkes Sürgününü Tanıyoruz

Perşembe, 18 May 2017 19:48

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Çerkes ve Kırım Tatar sürgünlerinin yıldönümleri hakkında bir soruyu verdiği cevapta Çerkes Sürgünü'nü tanıdıklarını belirtti. Bilindiği gibi T.C. Dışişleri Bakanlığı 2016 yılında da benzer bir açıklama yapmıştı.

Sn Müftüoğlu'nun cevabını okuyucularımız ile paylaşıyoruz:

"1944 17/18 Mayısında 250.000 Kırım Tatarı bir gece içinde anavatanlarından kopartılıp binlerce kilometre uzağa sürülmüşlerdir. İnsanlık onuruna aykırı şartlar altında gerçekleşen yolculuk ve ardından maruz kaldıkları sürgün hayatı, onbinlerce Kırım Tatarının hayatına malolmuştur. Yüzbini aşkın Kırım Tatarı bugün dahi anayurdundan uzakta yaşamaya devam etmektedir. 18 Mayıs Kırım Tatar sürgününün neticesinde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.

21 Mayıs ise Çerkes sürgününün yıldönümü olarak anılmaktadır. Kafkas halkları 19. yüzyılda Çarlık Rusyası’nın Kafkasları istilası döneminde yüzbinlerce kayıp vermiş, sağ kalanlardan pek çoğu anayurdunu terkedip Anadolu’ya sığınmıştır. “Çerkes Sürgünü” olarak adlandırılan bu trajedinin acısını bugün de hissediyoruz.

Bu vesileyle soydaş Kırım Tatarları ile dost ve akraba Kafkas halklarının geçmişte olduğu gibi bugün de yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, her iki trajedi sırasında yaşanan kayıpların hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz."

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele