"Geri Dönüş Politikaları ve Diaspora" Konferansı

Çarşamba, 01 Kasım 2017 20:29

"Uluslararası Geri Dönüş Politikaları ve Diaspora" konulu uluslararası konferansın ilki Abhazya’nın başkenti Sohum’da yapıldı.

Abhazya Cumhuriyeti Geriye Dönüş Devlet Komitesi ve Abhazya Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansa çok sayıda kişi ve kuruluşun anavatana geri dönüş konusunun yanı sıra, Abhazya’da yaşanan dil ve kültürel sorunları da içeren sunumlarıyla katkıda bulunduğu gözlendi.

Geriye Dönüş Devlet Komitesi salonunda yapılan ve iki gün sürecek olan konferansın ilk gününde Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun "Abhazya - Diaspora İlişkileri ve Anayurda Dönüş" konulu sunumu ilgiyle dinlenen ve dikkat çeken sunumlardan biri oldu.

"Diasporanın oluşumu ve yapısı" , "Diasporada örgütlenme ve Kaffed’in faaliyetleri" ve "Abhazya – Diaspora ilişkilerinin geliştirilmesi ve anayurda dönüşün gerçekleşmesi için öneriler" başlıkları altında yapılan sunumda, diaspora örgütlenmeleri kronolojik olarak kısaca belirtildikten sonra Abhazya-Diaspora ilişkilerinin tarihsel anlatımı ile sorunlar ve çözüm önerilerine yer verildi. Slayt gösterisi ile desteklenen sunumun son bölümlerinde ise anayurda dönüş için öneriler ve temenniler yer aldı.

Anayurda dönüşü konu alan uluslararası periyodik ilk konferans olması açısından önemli olan etkinlikte yer alan sunumların bir kitap halinde toplanacağı bildirildi.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele