Değişen Rolü İle Kadın Paneli

Cuma, 09 Mart 2018 13:02

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla KAFFED “Değişen Rolü ile Kadın” başlığı altında bir panel düzenledi.

Panelin açılış konuşmasını yapan KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Çerkes toplumunda kadının yerinin önemine vurgu yaparak, hayatın her alanında kadının yer alması için yoğun bir gayret gösterdiklerini söyledi. 

Son genel kurulda tüzükte değişiklik yaparak cinsiyet kotası getirildiğini ve şu anda KAFFED yönetim kurulunun 10 kadın üye ile çalıştığını belirten Aslankaya, bu yapılanmanın KAFFED’e büyük bir dinamizm kattığını ifade etti.

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatarak, kadına yapılan her yatırımın geleceğe yapılmış bir yatırım olduğunu vurguladı. Kadının sosyal hayatta, eğitimde, siyasette var olması gerektiğinin altını çizdi.

Toplumumuzun yoğun katılım sağladığı panelde ilk sunumu KAFDAV Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erden Ünlü, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi" konusunda yaptı.

İnsan Hakları Ortak Platformu’ndan Feray Salman’ın “Kadının Katılım hakkı” sunumunun ardından İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Selda Tandoğan Demirel “Siyasette ve Ticarette Kadın” konulu bir sunum yaptı.

İnsan Hakları Aktivisti Ayşe Özlem Ekşi ise “Savaş, Göç ve Kadın” hakkında konuştu.

Sunumların ardından KAFFED Genel Sekreteri Serpil Yılmaz Dizdarlar’ın moderatörlüğünde interaktif bir ortamda devam eden Panel’de Türkiye’de kadına karşı şiddet, kadın işsizliği, kadının istismarı ve kadının hayata katılımı hakkında katılımcılar pek çok soruya yanıt buldu. 

Ankara Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu'ndan İrem Günal bu bölümün başında, Türkiye'de kadının durumu ve yaşanan sorunlar konusunda bilgilendirme yaptı. Ayrıca bazı katılımcılar Çerkes toplumu, her ne kadar şiddet ve cinsel suçlar bakımından kadın hakları konusunda pek çok diğer topluma nazaran daha iyi konumda olsa da sosyal, ekonomik ve siyasal hayata katılım konularında ve toplumsal örgütlülükte hala çeşitli sorunlar yaşandığını belirttiler.

Toplantının sonunda Sayın Thamademiz Saim Tuç ise panelistlere ve katılımcılara teşekkür etti. 

Panel’in ardından yazar Kutarba Pınar Ersoy Korkmaz “Bence Kafkasya” kitabını tanıtarak, imzaladı.

 

Panel görüntülerini canlı olarak yayınladığımız KAFFED Facebook sayfamızdaki videolara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://www.facebook.com/pg/Kafkas.Dernekleri.Federasyonu/videos/?ref=page_internal

 

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele