KAFFED Başkanlar Kurulu Ankara'da Yapıldı

Cumartesi, 07 Nisan 2018 16:22
Ankara’da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısına 19 Dernek Başkanı, temsilcileri ve KAFFED Yönetim Kurulu üyeleri ile 21 Mayıs Soykırım ve Sürgün Anma Programı komitesi temsilcileri katıldı.
 
Toplantıda 21 Mayıs 2017 Soykırım ve Sürgün Programına ilişkin rapor sunularak bu yılki programa ilişkin öneriler alındı.
 
Başkanlar Kurulu tarafından, anma programının yapıldığı tören alanında kurulan hediyelik eşya stantlarının bu yıl engellenmesi, bağlı derneklerin kendi illerindeki programları Genel Merkezle paylaşması, derneklerin bulundukları illerde ilgili belediyelerle ilişkilenerek destek almaları tavsiye edildi.
 
Derneklerden bir kişinin seçilerek Nalçik’te yapılacak anma programına katılım sağlanması önerisine Başkanlar olumlu görüş verdi.
 
Toplantıya Silivri Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Tuncay Özkurt da katıldı. Silivri Derneği en kısa zamanda KAFFED'e katılma iradesini bildirdi.
 
Toplantının öğleden sonraki bölümünde Anadil çalışmaları görüşüldü. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde açılan Çerkes Dili ve Kültürü Anabilim Dalına bu yıl YÖK tarafında 30 öğrenci kontenjanı açıldığı bilgisi paylaşıldı.
 
Düzce Anadil Derneği'nin KAFFED'in anadil çalısmalarının merkezi olacağı duyuruldu.  Burada toplanan projeler tüm derneklerle paylaşılacak. KAFFED'e bağlı tüm derneklerde aynı müfredat ve yöntemin uygulanması sağlanacak.
 
KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, anadil konusunda yapılacak tüm çalışmalara her türlü katkının verileceğini söyledi.
 
Aslankaya,  Suriyeli Çerkeslerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmesi için taşımaları gereken koşulları anlatarak, İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler hakkında Başkanlara bilgi verdi.
 
Rusya Federasyonu'na KAFFED Kontenjanıyla burslu giden Üniversite öğrencileri hakkında bilgi veren Yaşar Aslankaya, bu sene 8 lisans, 3 yüksek lisans ve 1 doktora öğrencisinin kabul edildiğini duyurdu.
 
Başkanlar yaz boyunca bölgelerde düzenlenecek festivaller konusunda bilgi verdi. Festivallerin çakışmaması ve katılımın en yüksek seviyede gerçekleşebilmesi için Federasyon ile koordineli olarak çalışılmasının önemi vurgulandı. 
 
Bir sonraki Başkanlar Kurulu'nun 7 Temmuz'da Kayseri Kafkas Derneğince düzenlenecek Kaynar Festivali ile eşzamanlı olarak Kayseri'de yapılması kararlaştırıldı
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele