Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Kefken'de Anıldı

Çarşamba, 16 May 2018 06:57

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Programı 12 Mayıs günü Kefken'in Karaağaç ve Babalı köylerinde düzenlendi.

Karaağaç Köyü mezarlığında başlayan programın ilk bölümününde Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya bir konuşma yaptı ve dualar okundu.

Anma programının ikinci bölümü Babalı Köyü Merkez Camii önünde kortej oluşturulması ile başladı. Korteje  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Engin Özkoç, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, siyasi parti temsilcileri ve dernek başkanları katıldı.

Türkiye'nin her yerinden gelen binlerce katılımcın oluşturduğu kortej Babalı sahiline geldikten sonra anma programı başladı. Protokol konuşmaları ve ağıtlardan sonra Çerkes dili, kültürü ve kimliğinin sonsuza kadar yaşayacağını simgeleyen Nart Ateşi yakıldı ve meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi.

Çerkes sürgününü unutturmamak için anma törenini her yıl düzenlediklerini belirten KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, "Türkiye'nin her yerinde örgütlü derneklerimiz ile Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü 154. yılında anıyoruz. Çerkeslerin yaşadıkları bu trajedi dünyada eşi benzeri olmayan bir trajedidir. Aslında burası değil, sürgün sırasında Trabzon Limanı'ndan Varna'ya kadar intikal etmiş insanları anıyoruz. 500 bin civarında insanımızı kaybettik. Bu unutulmaz bir acı. Biz geçmişi unutmadan dilimizle, kültürümüzle gençlerimize aktarmak istiyoruz." dedi


Video: TRT Avaz

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele