Kamuoyuna Açıklama

Çarşamba, 06 Mart 2019 12:16
 
KAFFED eski Genel Başkanı Sayın Yaşar ASLANKAYA’nın, 31 Mart yerel seçimlerinde, bir siyasi partinin Belediye Meclis Üyeliği aday listesinde yer alması ve bu yolda devam edeceği yönünde kararını ifade etmesi üzerine,  KAFFED’in bütün siyasi partilere eşit mesafede durma ilkesinden hareketle, Yönetim Kurulumuz kendisinden aynı akşam istifasını talep etmiştir. 
Başkanlık makamının boşalması ile girdiği yeni süreci doğru değerlendirmek amacıyla KAFFED, izleyen hafta sonunda, derhal Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu  ile durum değerlendirmesi yapmak ve ortak akıl geliştirmek üzere toplantılar yapmıştır. Toplantı sonucu alınan kararlar bu hafta içerisinde KAFFED internet sayfasında paylaşılacaktır. Özetle, KAFFED tüzüğü de göz önüne alınarak, Genel Başkan seçimi için zorunlu Olağanüstü Genel Kurula gidilmesine; Genel Kurula kadar Genel Başkan Yardımcılarından Sayın Yıldız ŞEKERCİ’nin vekaleten Genel Başkanlık görevini yürütmesine oy birliği ile karar verilmiştir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından Mehmet ÖZHASEKİ’nin Federasyonumuzu ve Ankara Çerkes Derneği’ni (AÇD) ziyaret talebi yaklaşık bir ay önce iletilmiş, ziyaret planı yapılmıştı.
Ancak, toplumun rahatsızlığına neden olan olaylar, KAFFED Yönetim Kurulu’nun toplantı halinde olduğu saatlerde gerçekleşmiştir. 
Konu, herkesi rahatsız eden bir boyuta ulaştığından, Pazar günü yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında ele alınmış, toplantıda Dernek Başkanı Sayın Demir KIZILKAYA konunun gelişimi ve detayları hakkında bilgi vermiştir. Özetle olayın gelişimi şu şekilde olmuştur:
"Sayın ÖZHASEKİ’nin gelmesinden önce, Emniyet birimleri ve parti görevlileri binaya gelip, ortam ve üst araması yapmak istediklerini ilettiklerinde Sayın KIZILKAYA  kendilerine bunun uygun olmayacağını ifade etmiştir. Emniyet görevlilerinin, canlı bomba ve benzeri güvenlik ihbarları nedeniyle bunun zorunlu bir prosedür olduğunu belirtmesi üzerine; Sayın KIZILKAYA o anda dernekte bulunanların emniyetini de düşünerek, güvenlik görevlileriyle yaptığı müzakereler sonucu resmi üniformalı polislerin binadan uzaklaştırılmasını sağlamış, üst aramasını nispeten yumuşatmış, ancak bu telaş içerisinde üst salona asılan pankartlar dikkatten kaçmıştır."
KAFFED YK toplantısı bitmeden bazı üyeler salona girmişlerdir. Bu aşamadan sonra, KAFFED ve AÇD yöneticilerinin de rahatsız olduğu pankartlarla ilgili olarak, durumu daha da olumsuz bir hale getireceğinden üyelerimiz yanında misafirlerle polemiğe girmekten kaçınılmıştır.
KAFFED’in veya bağlı derneklerinin herhangi bir siyasi partiyi desteklemesi söz konusu değildir. Aşırı güvenlikçi alışkanlıklar ve siyasilerin üsluplarındaki farklılıklardan kaynaklanan bu gibi durumların tekrarlanmaması için daha çok dikkat edilmeli, bu gibi durumların istismar edilmesine müsaade etmemeliyiz.
Bu vesileyle KAFFED’in ve bağlı derneklerinin tüm siyasi partilere eşit mesafede durduğunu tekrar vurguluyor; herhangi bir siyasi partiyi desteklemenin veya herhangi bir siyasi partiye karşı olmanın ilkelerimiz çerçevesinde söz konusu olamayacağını kamuoyuna saygılarımızla bir daha hatırlatıyoruz.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele