MARTİN KOÇESOKO İÇİN ÖZGÜRLÜK VE ADALET İSTİYORUZ!

MARTİN KOÇESOKO İÇİN ÖZGÜRLÜK VE ADALET İSTİYORUZ!

Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Xabze Xase Başkanı Martin Koçesoko'nun, inandırıcılığı olmayan bir "uyuşturucu suçlaması" ile gözaltına alınması ve hakkında adli süreç başlatılması Anavatan ve Diasporada yaşayan Çerkes toplumunda ve kurumlarımızda büyük bir tepkiye yol açmıştır.Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) olayın öğrenildiği tarihten itibaren anavatanda ve diasporada konuyla ilgili girişimlere başlamıştır. Bir yandan konu ile ilgili farklı kaynaklardan detaylı bilgiler edinmeye çalışırken diğer yandan ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmuştur. Bu çerçevede Kabardey Balkar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kazbek Kokov'a resmi yazı ile; Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ile ise resmi heyet ile görüşülerek toplumumuzun tepkisi ve Martin Koçesoko için özgürlük ve adalet talebimiz en üst düzeyde dile getirilmiştir. Diğer diaspora ülkelerinde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarımızla yoğun bir istişare ve işbirliği süreci yürütülmüştür.

Edinilen bilgiler ışığında Federasyonumuzun yetkili kurullarında konu detaylı şekilde tartışılmış ve diğer girişimlerin yanısıra ortak bir deklarasyon yayınlanması kararlaştırılmıştır. Hazırlanan deklarasyon metni ve imzacı kuruluşlarının listesi aşağıda kamuoyu ile paylaşılmıştır. Deklarasyon metni Rusca,İngilizce ve Çerkesceye çevrilerek ilgili kuruluşlara gönderilecektir.

Deklarasyona imzacı olarak destek vermek isteyen kuruluşlar, 24 Haziran 2019 Pazartesi saat 08.00 e kadar info@kaffed.org adresine  mail atabilirler. 

Federasyonumuz ve imzacı kuruluşlar Martin Koçesoko için özgürlük ve adalet talebimizin sonuna kadar takipcisi olacaktır.

 

 

 

 

MARTİN KOÇESOKO İÇİN ÖZGÜRLÜK VE ADALET İSTİYORUZ!

 

Rusya Federasyonu Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Xabze Derneği Başkanı Martin Koçesoko 7 Haziran 2019 günü “uyuşturucu suçlaması” ile gözaltına alındı. Martin Koçesoko’yu yakinen tanıyanlar sigara dahi kullanmayan ve gençleri kendi kültürleri konusunda bilinçlendirmek için çalışan bir yapıda olduğunu, hakkındaki uyuşturucu suçlamasının hiçbir şekilde inandırıcı olmadığını belirtmektedirler.

Kafkasya ve Rusya Federasyonu’nun diğer bölgelerinde çalışmaları ile ön plana çıkan birçok kişinin uydurma “uyuşturucu suçlamaları” ile susturulmaya çalışıldığına ilişkin son yıllarda pek çok benzer örnek yaşanmıştır. Son olarak dünya gündemine de yerleşmiş olan ve birçok mecrada Martin Koçesoko olayı ile birlikte anılan gazeteci İvan Golunov olayında da benzer şekilde “uyuşturucu suçlaması” yöneltilmiş; Rusya Federasyonu’nda ve dünyada oluşan tepki üzerine Golunov davasında geri adım atılmıştır.

Martin Koçesoko, Çerkes kültürünün temeli olan Xabze konusunda Rusya Federasyonu yasaları çerçevesinde kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu bünyesinde çalışmalar yapan saygın bir kişidir. Gerek Rusya Federasyonu içerisinde gerek Çerkes diasporasında tanınan ve çalışmaları toplum yararına olduğu için geniş kesimlerce desteklenen Martin Koçesoko hakkında, uyuşturucu iddiası ile işlem yapılması onun saygınlığına yönelik bir haksızlıktır ve bu durum temel bir hak olan lekelenmeme hakkının açık ihlalidir.

Martin Koçesoko gibi tanınan kişilere yönelik baskılar bir yönü ile de tüm sivil toplumu baskı altına almayı ve susturucu etki (chilling effect) doğurmayı amaçlayan antidemokratik uygulamalardır. Baskının bir sivil toplum kuruluşunun Başkanına yönelmiş olması nedeniyle örgütlenme özgürlüğünün; fikirlerini ifade etmesinden dolayı Martin Koçesoko’ya baskı  yapılması nedeni ile ifade özgürlüğünün; etnik bir azınlık grubunun önde gelen bir mensubuna etnik kültüre yönelik çalışmaları nedeni ile baskı yapılmasından dolayı ayrımcılık yasağının açık ihlali durumu ile karşı karşıyayız. Bu hakların ihlali hem Rusya Federasyonu Anayasasının ve yasalarının hem de taraf olduğu başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmelerin açık ihlali niteliğindedir.

Dünyanın pek çok ülkesinde yaşayan ve sivil toplum kuruluşlarımız bünyesinde örgütlü olan Kuzey Kafkasya diasporası, yaşananlar nedeni ile büyük bir tepki içerisindedir. Toplumumuz ve kurumlarımız “Martin Koçesoko  için özgürlük ve adalet” talebini güçlü şekilde desteklemektedir ve sürecin de her alanda sonuna kadar takipçisi olacaktır.

Bu uygulamalara imza atan yerel yöneticiler ve kolluk görevlileri, yaptıkları yanlışların global etkisini hesaplayamıyor olabilirler. Ancak Rusya Federasyonu yöneticilerinin, kendilerinin de hiçbir şekilde çıkarına olmayan bu haksızlıkların sonuçlarını doğru şekilde ve global bir gözle değerlendirmeleri; önlemek ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için gerekli adımları gecikmeksizin atmaları gerekmektedir.

Bu adımların ilki olarak Martin Koçesoko derhal serbest bırakılmalıdır. Martin Koçesoko’ya bu tuzağı kurmaya kalkanlar ve onlara bu emri verenler hakkında gerekli soruşturmalar etkili şekilde yapılmalıdır. Bu gibi haksızlıkların önlenmesi ve tekrarlanmaması için gerekli yasal ve idari tedbirler alınmalıdır. Rusya Federasyonu kurumlarını, Rusya Federasyonu’ndaki uygulamaların insan haklarına uygunluğunu denetlemekle görevli uluslararası mekanizmaları ve uluslararası insan hakları kuruluşlarını bu taleplerin yerine getirilmesi konusunda sorumluluklarının gereğini yapmaya davet ediyoruz. Biz imzacı kuruluşlar da hassasiyetle bu taleplerin takipçisi olacağımızı yetkili kurumların ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

 

İMZACI KURULUŞLAR            :

 1. Kafkas Dernekleri Federasyonu
 2. Avrupa Çerkes Kültür Dernekleri Federasyonu
 3. Ürdün Çerkes Derneği
 4. İsrail Kfar Kama Çerkes Derneği
 5. Belçika Kuzey Kafkas Kültür Derneği
 6. İsviçre Çerkes Derneği
 7. Finlandiya Çerkes Derneği
 8. Stokholm (İsveç) Çerkes Derneği
 9. Malmö (İsveç) Çerkes Derneği
 10. Bremen Çerkes Derneği
 11. Hannover Çerkes Derneği
 12. Hamburg Çerkes Derneği
 13. Köln Çerkes Derneği
 14. Berlin Çerkes Derneği
 15. Mannheim Çerkes Derneği
 16. Nürnberg Çerkes Derneği
 17. Adana Çerkes Kültür Derneği
 18. Afşin Kafkas Kültür Derneği
 19. Antalya Çerkes Derneği
 20. Arıkbaşı Köyü Kafkas Derneği
 21. Aydın Kuzey Kafkas Kültür Derneği
 22. Balıkesir Adıge-Çerkes Kültür Derneği
 23. Bandırma Kuzey Kafkas Kültür Derneği
 24. Biga Kafkas Kültür Derneği
 25. Bolu Kafkas Derneği
 26. Bozüyük Kuzey Kafkas Kültür Derneği
 27. Bursa Çerkes Kültür Derneği
 28. Çerkes Derneği (Ankara)
 29. Çerkes Kültür Evi Derneği
 30. Çorum Kafkas Kültür Derneği
 31. Denizli Kafkas Kültür Derneği
 32. Düzce Adıge Kültür Derneği
 33. Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği
 34. Gaziantep Çerkes Derneği
 35. Göksun Çerkes Kültür Derneği
 36. Gönen Kafkas Kültür Derneği
 37. Hamamözü Çerkes Derneği
 38. İnegöl Çerkes Adıge Kültür Derneği
 39. İskenderun Çerkes Derneği Adıge Khase
 40. İstanbul Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği
 41. İstanbul Kafkas Kültür Derneği
 42. İzmir Çerkes Kültür Derneği
 43. Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği
 44. Karacabey Kuzey Kafkasya Kültür Derneği
 45. Karadeniz Ereğli Kafkas Kültür Derneği
 46. Kayseri Kafkas Derneği
 47. Kiçir Adıge Derneği
 48. Kocaeli Kafkas Kültür Derneği
 49. Kütahya Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği
 50. Manisa Çerkes Kültür Derneği
 51. Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği
 52. Mustafakemalpaşa Çerkes Kültür Derneği
 53. Reyhanlı Çerkes Derneği Adıge Khase
 54. Sakarya Kafkas Kültür Derneği
 55. Samsun Çerkes Derneği
 56. Sinop Kafkas Kültür Derneği
 57. Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği
 58. Söke Kafkas Derneği
 59. Soma Kafkas Kültür Derneği
 60. Sungurlu Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği
 61. Susurluk Kafkas Derneği
 62. Turhal Kafkas Kültür Derneği
 63. Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği
 64. Uzunyayla Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği
 65. Vezirköprü Kafkas Kültür Derneği
 66. Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Yardımlaşma Derneği
yukarı çık