KAFFED ve KAFİAD Heyeti Kabardey-Balkar’da

KAFFED ve KAFİAD Heyeti Kabardey-Balkar’da


KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve yönetim kurulu üyeleri ile KAFİAD Başkanı Yusuf Taymaz ve iş insanları Nalçik’te Cumhurbaşkanı yardımcısı Kodzeko Muhammed tarafından kabul edildi. Görüşmede Ekonomi Bakanı Rahayev Boris ile Diaspora ile ilişkilerden sorumlu Bakan Kuraşin Anzor ve Dünya Çerkes Birliği Başkanı Sohroko Hauti de hazır bulundu.


Yıldız Şekerci, “Köklerimizin dayandığı anavatan ile ilişkilerimizin kültürel bağlamda sürmesi önemli ancak; ekonomi ayağını da canlandırmak amacıyla bu ziyareti iş insanlarıyla birlikte yapıyoruz” dedi. Şekerci, Cumhurbaşkanı Kumpil Murat ile Adıgey’de sağlam bir zeminde kurulan ilişkileri Kabardey ile de kurmak ve geliştirmek istediklerini ifade etti. Şekerci tüm ilişkileri yıllık plan yaparak düzenlemekten yana olduğunu ifade etti.


KAFİAD Başkanı Yusuf Taymaz, Adıgey’de ekonomi kurmaylarıyla yapılan toplantı hakkında bilgi verdi. Adıgey ile ekonomik ilişkileri kurumsallaştırmak amacıyla karşılıklı olarak 3’er kişiden oluşan isimler belirleyerek, bu isimler üzerinden doğrudan işbirliğini daha iyi iletişim kurarak başlatma kararı aldıklarını aktardı.


Adıgey ile Ticaret, Turizm, Tarım ve Yatırımlar başlıkları üzerinde çalışma kararı alındığını bu kapsamda Adıgey ve Türkiye ekonomisi hakkında birer rapor hazırlanacağını söyledi. Yusuf Taymaz, benzer bir çalışmayı Kabardey-Balkar ile de yapmak istediklerini bildirdi.


Kabardey-Balkar Ekonomi Bakanı Rahayev Boris ise Sanayi ve Ticaret Odası üzerinden gelişmekte olan ilişkiler bulunduğunu belirterek yatırım imkanlarını gösteren bir dosya sundu. Oluşturulacak olan yıllık faaliyet planını uygulama konusunda destek sözü verdi.


KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kodzeko Muhammed’e, diasporada gelişen Çerkes El Sanatları’na ilişkin bir dosya ileterek, derneklerimizde el sanatlarıyla ilgilenen kadınların anavatanda bir sergi açma talebini de iletti.


Öte yandan; yeni Cumhurbaşkanı seçilen Kazbek Kokov Moskova’da bulunduğundan heyet, Yıldız Şekerci ve Yusuf Taymaz imzalı bir tebrik mektubu ile Türkiye’ye davet yazısını Cumhurbaşkanı yardımcısı Kodzeko Muhammed’e teslim etti.


Genel Başkan Yıldız Şekerci ve yönetim Kurulu üyeleri ile KAFİAD Başkanı Yusuf Taymaz ve iş insanları Nalçik’te DÇB’yi de ziyaret etti.
Heyet Nalçik’teki resmi programın ardından Çerkes Sürgün Anıtı ve 2. Dünya Savaşı Anıtını ziyaret etti.

 

 

 

 

yukarı çık