Rusya Vatandaşlığını Almayı Kolaylaştıran Yasa 24 Temmuz 2020'de Yürürlüğe Girdi

Rusya Vatandaşlığını Almayı Kolaylaştıran Yasa 24 Temmuz 2020'de Yürürlüğe Girdi

Putin'in 24 Nisan 2020'de imzaladığı  "Federal Yasa 134-F3 "Rusya Vatandaslığı Yasasında Değişiklik" 24 Temmuz'da yürürlüğe girdi.

Bu değisikliğe göre:

1- RF vatandaşlığı alacak olan yabancı ülke vatandaşının; geldiği ülkeye ve hangi amaçla RF vatandaşlığına  başvurduğuna bakılmaksızın,  geldiği ülkenin vatandaşlığını reddetme zorunluluğu kaldırılıyor.

2- Belarus, Kazakistan, Moldavya ve Ukrayna vatandasiı olup, RF vatandaşlığına geçmek isteyenlerden; gelir beyanı ve 5 yıl  Vid na Jitelstvo (Mavi Pasaport) ile yaşamak zorunluluğu kaldırılıyor

3- Eskiden SSCB vatandaşı olan, bugün eski SSCB ülkelerinden birinde yaşayan fakat bu devletlerin vatandaşlığını almayan, vatansız, yetişkin ve erişkin kişiler, beş yıllık Vid na Jitelstvo'lu ikamet ve gelir beyanı zorunlulugu olmaksızın Rus vatandaşlığını kolaylaştırılmış  bir şekilde alabilecekler.

4- RF vatandasıyla evli olan ve bu evlilikten çocuğu olan göcmenlerin, vatandaşlığa başvurmalari için evlilikten sonra üc yıl bekleme zorunluluğu kaldırılıyor. RF de sürekli veya geçici yaşama şartıyla direk vatandaşlığa başvurma hakkı doğuyor.

5- RF de yüksek öğrenim yapmış ve mezuniyetten sonra minimum 1 yıl RF de çalışmış olanlar "kolaylaştırılmış vatandaşlık" prosedürüyle vatandaşlığa baş vurabilecekler.

6- Ebeveynlerden birinin vatandaş olması ve RF de yaşıyor olması, çocugun " kolaylaştırılmış vatandaşlık’’ haklarından yararlanmasını sağlıyor.

7- Zamanında Rusya Imparatorlugu sınırları içinde  olan veya SSCB vatandasiıolup RF sınırları dışında yasamak durumunda olanlar ve/veya onların devamları  olan, Rus dilini taşıyor olanlar (носители русского языка) "kolaylaştırılmış  vatandaşlık" prosedüründen yararlanacaklardır.

Not: kolaylaştırılmış vatandaşlık baş vurusu; normal vatandaşlık prosedüründe RVP, Vid na Jitelstvo (Mavi Pasaport) basamaklarını atlayıp direk vatandaşlık  başvurusu yapma hakkına sahip olmaktır.

Özetle;

1. Madde "Çifte Vatandaşlığın" kabulüdür.

4. Madde vatana dönup, evlilik yapan ve bu evlilikten çocuğu olanların vatandaslık alımıni kolaylaştırıyor.

5. Madde, vatanda egitim gorenlerin vatandaşlık alımını kolaylaştırıyor.

7. Madde, SSCB döneminde verilen daha sonra RF nun kaldırdığı ve sadece yurt dışındaki Rus etnikliğine verdiği "sootechestvennik" (zamanında vatandaş olanlar) yasasına, bölgelerimizin gayretiyle yeniden alındığımızı belirtiyor.

yukarı çık