Diaspora Dernekleri Tanışma Toplantısı Yapıldı

Diaspora Dernekleri Tanışma Toplantısı Yapıldı

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) organizasyonuyla Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Fransa, İsrail, Amerika Birleşik devletleri ve Kanada’dan dernek ve federasyon başkanlarının katıldığı toplantı 13 Kasım 2020 Cuma akşamı gerçekleştirildi.

Federasyonumuzun bağlı derneklerle birlikte uzun çalışmalar sonucu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştığı Stratejik Plan, KAFFED ile diğer diaspora ülkelerinde bulunan STK’lar arasında bir köprü kurulmasını hedefliyordu. Türkiye’de toplumun talebinin yanında diğer ülkelerdeki STK’ların yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde de KAFFED’den böyle bir beklenti olduğu gözlemlendi. Bunun sonucu olarak kurumların tanışmaları, dil, kültür ve kimlik çalışmalarında işbirliği yapmaları amacıyla bir dizi toplantı yapılması hedeflendi. Ancak pandemi koşulları yüz yüze gelmeyi imkansız kıldığından, çevrimçi bir toplantıyla çalışmaya başlanmasına karar verildi.

Bu kapsamda ilki 13 Kasım 2020 tarihinde yapılan toplantıya KAFFED’in yanında (Almanya’dan Stuttgart, Bremen, Nürnberg, Köln, Mannheim, Münih ve Mönchengladbach dernekleri, Hollanda, İsviçre, Belçika’dan 2 dernek, Lyon, Kanada, ABD New Jersey ve İsrail) 15 diaspora derneği başkan ve yöneticileri katıldı.

Tanışma toplantısında, bir sonraki yapılacak olan toplantı için bir arada çalışmak üzere program oluşturulması, projelerin gündeme alınarak planlanmasına karar verilmiştir.

yukarı çık