Vefat ve Başsağlığı - Cahit Tutum

Vefat ve Başsağlığı - Cahit Tutum

1983 seçimlerinde Balıkesir Milletvekili seçilen Sakaryalı siyaset ve devlet adamı değerli hemşehrimiz Şeveş'u Cahit Tutum geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. Tutum Ankara'da defnedildi.
Değerli büyüğümüze Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar dileriz.
Kafkas Dernekleri Federasyonu


Cahit Tutum kimdir?
1929 yılında Arifiye'nin Adliye Köyünde doğdu.
1952 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi (1952). Kaymakamlık stajını İstanbul'da yaptıktan sonra 1954-1961 yılları arasında Osmaneli, Güney, Kaynarca, Keles ve Ayaş kaymakamlıklarında bulundu. Fark sınavlarını vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1958 yılında diploma aldı. 1961 yılında açılan bir sınavı kazanarak Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde asistan oldu, 1963 yılında aynı Enstitüde öğretim üyeliğine yükseltildi. 1963-1964 yılları arasında New York Üniversitesi'nde (ABD) bir yıl süre ile kamu yönetimi konusunda eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktorasını tamamlayarak "İdari ve Siyasi İlimler Doktoru" unvanını aldı. Özel uzmanlık alanı personel yönetimidir ve TODAİE'nde yirmi yıl öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

KAFDAV Yayınlarından çıkan “Çerkeslerin Sürgünü” kitabında makalesi vardı, 125.yılda da bu konuda sunuş yapmıştı. KAFDAV tüzüğünün hazırlanmasına da katkıda bulunan Tutum, ayrıca KAFDAV Bilim Kurulu'nda da yer almıştı.

yukarı çık