Özdemir Özbay’ı Saygı ile Anıyoruz

Özdemir Özbay’ı Saygı ile Anıyoruz

Çerkes sorunu, tarihi ve mitolojisi konularındaki kaynak eserleri ile 1970’lerden itibaren hepimizin kalbinde yer edinen Çerkes halkının değerli aydını ve thamadesi Yismeyl Özdemir Özbay’ı vefatının birinci yıldönümünde saygı ile anıyoruz.

1944 yılında Uzunyayla/Kazancık köyünde doğan Özdemir Özbay Yismeyl ailesine mensuptu. Küçük yaşlarda edindiği kültürü ulusal bilinçle harmanlayan Özdemir Özbay Kafkasya Kültürel Dergi, Kamçı Gazetesi, Yamçı Dergisi, Nartların Sesi Gazetesi, Kafdağı, Kaf-Der Bülten, Marje ve Nart dergilerinde ulusal sorun ve Çerkes kültürüne ilişkin çok sayıda deneme, inceleme, öykü ve şiir yayımladı. Özbay "Mitoloji ve Nartlar", "Anadolu'da Kafdağı Öyküleri", "Dünya Mitolojisi ve Nartlar", "Dünden Bugüne Kuzey Kafkasya" ve “Anılarım” adlı eserlerinde bilgi ve birikimini halkı ile paylaştı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Özbay, uzun yıllar DSİ Genel Müdürlüğünde avukat ve hukuk müşaviri olarak çalıştı. Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan su kaynakları konusunda Dursun Yıldız ile birlikte “Osmanlı'dan Bugüne Su Politikaları ve Hukuku”,  “Reformu Bekleyen Topraklar: Toprak İktidar ve Su” ve “Su ve Toprak” isimli eserlerini yayınladı.

Yismeyl Özdemir dil, kültür ve kimlik mücadelemizde sonsuza dek yaşayacak.

yukarı çık